Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V zákoně je chyba, ale platit se musí

Česko

Firmy musí zaplatit pojistné i ve chvíli, kdy zákon celý proces vykládá nejednoznačně. Rozhodl tak včera Nejvyšší správní soud. BRNO Zákonodárci mohli špatnou prací způsobit státu stamiliardové škody. Nejvyšší správní soud ve svém rozsudku včera přímo řekl, že je způsob přijímání zákonů v parlamentu chaotický a vadný.

Soud řešil problém s placením sociálního pojistného a dírou, kterou zákonodárci v zákonech nechali. Část firem kvůli tomu v prvním pololetí roku 2007 neměla opěrný bod pro výši odváděného sociálního pojistného.

Vrácení peněz požadovala i českolipská společnost Ježek Software. A právě o jejích nárocích soud jednal. Předsedkyně senátu Nejvyššího správního soudu Marie Turková v průlomovém rozsudku uvedla, že rozhodnou podle práva i v případě, že z toho státu vyplynou ztráty. Soud prý nemá napravovat „následky chaotického a vadného způsobu přijímání zákonů“.

Soud stát nakonec podpořil, Ježek Software, a tedy přeneseně i další firmy, peníze zaplatit musí. Ministerstvo práce tak zřejmě nebude muset vracet peníze. Odhady mluvily až o stovce miliard.

Ministerstvo: Omlouváme se Ježek Software musí počkat, až o jeho případě znovu rozhodne liberecká pobočka krajského soudu, která původně správě sociálního zabezpečení nařídila částku 887 760 korun a penále 49 447 korun vrátit.

„Nechtěli jsme neplatit. Ale stát nestanovil, jak se vypočtou základy. A tak jsme je vypočetli nulové. V tom jsme na tom jinak než firmy, které platily „postaru“ a teď chtějí peníze vrátit,“ řekl včera po zveřejnění rozsudku LN jednatel firmy Tomáš Ježek. Podle něj je argumentace soudu nepřesná: „Zvážíme, zda se obrátit na Ústavní soud.“ Soudci konstatovali, že nemohlo přechodně dojít k zániku placení pojistného. „Takový výklad by byl zcela mechanický,“ uvedl soud s tím, že vyměřovací základ se dal vyvodit z jiných částí zákona, například od čísel vážících se k jednotlivým zaměstnancům. Kdyby ze zákona vypadly i tyto části, zřejmě by soud rozhodl ve prospěch firmy.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se již dříve za chybu omluvilo a apelovalo na všechny, aby o vrácení peněz nežádali. Ministr práce Petr Šimerka včera verdikt přivítal, i on ale připustil, že je legislativní proces málo přehledný.

Problém se za poslance snažila už v roce 2007 vyřešit vláda svým nařízením. K tomu ale podle soudů neměla právo. Celý případ soud shrnul jako výsledek stále se zhoršující kvality právního řádu. „Působí (...) často oprávněné pocity bezradnosti, snižuje důvěru v právo, vyvolává znepokojení a zbytečně též zatěžuje příslušné orgány a instituce, které přijaté normy aplikují a interpretují,“ stojí ve verdiktu.

Autor: