Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Václav Havel opustil Pražský hrad. Naposledy

Česko

  14:31aktualizováno  15:04
PRAHA - Prezident Václav Havel dnes naposledy opustil Pražský hrad. Po státním pohřbu v katedrále svatého Víta rakev z ostatky za zvuku chrámových zvonů zamířila Zlatou branou do krematoria, kde odpoledne začne soukromý pohřeb pro rodinu a blízké.

Šestice vojáků vynáší z katedrály sv. Víta rakev s Havlovými ostatky. foto: Reuters

Lidé na hradních nádvořích i Hradčanském náměstí ji vyprovázeli potleskem. Havel zemřel v neděli ve věku 75 let. Pohřbu se zúčastnili státníci z celého světa.

Zádušní mše za zesnulého prezidenta začala v poledne minutou ticha, při níž po celé republice zněly zvony a sirény. Mši sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka. Na jejím závěru promluvil prezident Václav Klaus, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a bývalá šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová.

Na začátku mše vystoupil vyslanec papeže Giovanni Coppa a přečetl poselství Benedikta XVI. Přidal také osobní vzkaz hlavy katolické církve, která adresovala rodině i celému Česku své povzbuzení.

Po zahájení bohoslužby následoval úkon kajícnosti s vyznáním. Po vstupní modlitbě přečetl Josef Abrhám úryvky z bible z knihy Job. Herec, který si zahrál roli kancléře v Havlově filmu Odcházení, hovořil pohnutým hlasem.

ČTĚTE VÍCE:

"Kéž by byla napsána má slova, kéž by byla vyryta do mědi, železným rydlem do olova, navěky vtesána do kamene," recitoval Abrhám.

Nejblíže k rakvi bylo místo pro rodinu a prezidenta. Po pravici vdovy Dagmar Havlové seděl prezident Václav Klaus s manželkou Livií, po levici pak dcera Nina s partnerem a Havlův bratr Ivan s manželkou Dagmar. V katedrále byla vláda i zahraniční státníci.

FOTOGALERIE: Týden smutku za Václava Havla

V pražské katedrále sv. Víta na Pražském hradě se 22. prosince konal státní pohřeb bývalého prezidenta Václava Havla. Vpředu zleva prezident Václav Klaus, vdova Dagmar Havlová a její dcera Nina Veškrnová.

V zadní části chrámu seděli další hosté a Havlovi spolupracovníci, přátelé a lidé z disentu. Mnoho židlí zůstalo ale nakonec prázdných. Lidé sledovali průběh mše také na velkoplošných obrazovkách.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat