Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Václav Havel znovu v boji o Hrad, na plakátu ho využil Schwarzenberg

Česko

  10:00
PRAHA - Nad pražskou magistrálou se objevil billboard s fotografií exprezidenta Václava Havla. Zesnulý exprezident je na fotografii zachycen v tričku, na kterém je nápis "Karel" a čtyři Schwarzenbergovy podobizny.

Václav Havel foto: Oldřich Škácha

Informaci o novém billboardu přinesl ve svém vysílání Český rozhlas a sociální sítě okamžitě ovládla debata, zda je takové využití odkazu bývalého prezidenta etické a vkusné.

Proti nařčení, že je využívání Havla v kampani neetické, se okamžitě ohradil Schwarzenbergův mluvčí Marek Pražák. Serveru Lidovky.cz řekl, že se "jedná o autentickou fotografii od Oldřicha Škáchy, který bývalého pana prezidenta Václava Havla v tričku vyfotil. Pan Škácha naší kampani tuto fotografii poskytl, sám je podporovatelem Karla Schwarzenberga," uvedl Pražák. 

ČTĚTE VÍCE O VOLBĚ PREZIDENTA:

Tým Karla Schwarzenberga o svolení použít fotografii požádal i vdovu po prezidentovi Dagmar Havlovou. "Ta s využitím odkazu Václava Havla v kampani souhlasila," dodal Pražák.

Anketa

Je správné využívat v kampani bývalého prezidenta Havla?

Ano 2216
Ne 910
Nevím 65

 

Účastníci oslavy s kandidátem na prezidenta živě komunikovali, některým stačil podpis.

Podle Pražáka volební tým záměrně nedal k fotografii žádné slogany, sdělení či loga a celou věc konzultoval s reklamními odborníky, podle kterých prý použití autentické fotografie není v žádném případě neetické.

POHLED KREATIVCE:

Plakát s Havlem okomentoval pro server Lidovky.cz kreativec Marek Prchal:

"Ta fotka je především krásná. Zachycuje Havla tak, jak jsme ho měli rádi a je aspoň na chvilku zase s námi. Připomenout ho lidem je vždycky dobré. Jsem kreativec a chci krásné a inspirativní věci.

Pokud má některý z politiků právo brát si do úst (do kampaně) prezidenta Havla, pak je to určitě Karel Schwarzenberg. Na rozdíl od Jana Fischera, který se dnes k Havlovi malinko přirovnal v prezidentském duelu na Primě.

Karla Schwarzenberga k tomu opravňuje vztah, který s Havlem měli - a mám pocit, že prezident Havel by tohle použití své fotky jistě schválil. A opravňuje ho k tomu i jejich hodnotový soulad."

Sám Schwarzenberg k tomu serveru Lidovky.cz vzkázal: „Václav Havel si toto triko oblékl v  předchozích volbách, aby mě osobně podpořil. Velmi mě to potěšilo. Využití autentické fotografie je podle mě v pořádku.“

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat