Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
17. září 2017 14:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Václav Klaus: Od Ruska si nic nemusíme slibovat, ale ani se ho bát

Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus. | foto: Tomáš FraitMAFRA

PRAHA Těsná vazba k Rusku byla jen ojedinělou epizodou našich dějin. „Rusko není naším sousedem, nic si od něj není třeba slibovat, ale není třeba se ho ani bát,“ napsal bývalý prezident Václav Klaus na svém webu. Varianta úzkých vazeb na Rusko je podle něj „naprostý nesmysl“. Klaus na svém webu rozebírá různé možnosti budoucnosti Česka v Evropě, o nichž v pořadu XTV podrobněji diskutoval s předsedou strany Realisté Petrem Robejškem.

Jednou z prvních věcí, které na svém webu bývalý prezident rozebral, bylo postavení Česka v Evropě. Podle jeho slov je naší zvláštností, „že po celé tisíciletí řešíme problém přežití malé země, která je sousedem kontinentálního hegemona Německa.“ Tento „problém“, jak ho sám nazval, řešíme naším společenstvím v Evropské unii, ve společenství, které „stále více potlačuje evropské národní státy a usiluje stát se jejich alternativou,“ napsal.

Být nebo nebýt satelitem Německa

Proto na svém webu nastolil několik variant, jak by se měla či neměla Česká republika vedle svých velkých sousedů a vně Evropské unie chovat. Za nerealistickou považuje představu Evropské unie založené na rovnocenném postavení členských zemí. „Dnešní Evropská unie je nerovnovážným seskupením. Představa, sen či iluze, že členství v EU zlikviduje náš problém, problém malé země nacházející se vedle země velké, a argumentace, že vstupujeme do EU právě proto, abychom toho dosáhli, se ukázala být zcela mylná,“ napsal s dodatkem, že se této idylické Evropy mnozí lidé u nás nechtějí vzdát.

Václav Klaus se rovněž zaobíral otázkou, zdali se stát tvrdým jádrem EU či nikoliv, „což není nic jiného, než varianta stát se satelitem či dokonce součástí Německa,“ řekl. Tuto otázku považuje za rovnou otázce bytí a nebytí České republiky. Obává se, že bude problematické nastolovat témata českých národních zájmů.

Jako řešení navrhl „hledání nějakého seskupení zemí, s nimiž by bylo možné vytvořit menší než celokontinentální integrační seskupení.“ Vyjádřil své rozhořčení nad rozpadem seskupení EFTA (Evropské sdružení volného obchodu).

Úzké vazby s Ruskem jsou nesmysl

Naopak se bývalý prezident Klaus na svém webu silně ohradil proti variantě přiblížení se k Rusku. Domnívá se, že to tak někteří čtenáři či posluchači mohou cítit. „Nic takového mne ani nenapadlo. Už bychom se konečně měli začít chovat na základě vědomí, že těsná vazba k Rusku v druhé polovině dvacátého století byla ojedinělou, neopakovatelnou epizodou našich dějin. Rusko není naším sousedem, nic si od něj není třeba slibovat, ale není třeba se ho ani bát,“ dodal na svém webu. Pro něj je, i přes kritický pohled na Evropskou unii, situace vybízející k variantě s úzkými vazbami na Rusko „naprostý nesmysl“.

Václav Klaus vybízí k tomu, aby se všechny varianty budoucnosti Česka v rámci Evropy i Evropské unie klíčové obzvlášť v debatách před nadcházejícími volbami do Poslanecké sněmovny. „Jedině tak se můžeme dostat o krůček dál,“ dodal Klaus.

Václav Klaus o všech variantách budoucnosti České republiky a budoucího směřování Evropské unie podrobněji hovořil v diskuzním pořadu televize XTV, a to s dalším hostem pořadu Petrem Robejškem (Realisté).

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.