22. listopadu 2017 11:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Václav Klaus mladší chce kandidovat do vedení pražské ODS

Václav Klaus ml na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny 20.listopadu 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus ml na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny 20.listopadu 2017. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Po úspěchu ve volbách, ve kterých získal téměř dvaadvacet tisíc preferenčních hlasů, se Václav Klaus mladší pokusí dosáhnout na vyšší politickou funkci v ODS. Politik MF DNES potvrdil zájem o post prvního místopředsedy pražské ODS. Její dosavadní šéf Filip Humplík ve své funkci po čtyřech letech končí.

„Rozhodl jsem se kandidovat na prvního místopředsedu pražského regionu, protože chci promítnout obrovskou důvěru, kterou mi dali občané ve volbách, do fungování uvnitř strany,“ sdělil MF Dnes Václav Klaus mladší.

„Protože jsem zastáncem postupu odspodu, od řadových členů, chci nejdřív představit svoji vizi v rámci regionu, který je můj domácí a ve kterém jsem u voličů obstál,“ dodal. Případnou kandidaturu do vyšších stranických funkcí komentovat nechtěl. V úterý už objel pražské sněmy občanských demokratů a žádal o podporu. Tu má jistou zatím jen v Praze 6, která jej navrhne na předsedu strany.

„Kdyby se stal regionálním předsedou, nepochybně by to Václava Klause ve vnitrostranické struktuře posílilo. Pozice prvního místopředsedy zase tak viditelná není. Takže může mít dva důvody,“ uvedl místopředseda ODS Martin Kupka. „Zaprvé to může být snaha ujmout se větší odpovědnosti za dění v ODS. Zadruhé to může být budování pozice ve svém regionu před kongresem,“ konstatoval Kupka.

Zisk vnitrostranické funkce může pro Václava Klause mladšího znamenat také posílení jeho pozice ve straně před lednovým kongresem. V lednu budou totiž občanští demokraté volit nové vedení. Ve straně je zvykem, že v úzkém vedení je jeden zástupce z regionu. Za Prahu je to již dva roky první místopředsedkyně Alexandra Udženija. Pokud by tedy Klaus mladší pomýšlel na místo ve vedení strany, musel by nejprve získat nominaci od pražských občanských demokratů.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz