Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Školský zákon? Jeden nesmysl za druhým, říká Václav Klaus mladší

Česko

  6:00
PRAHA - „Když vezmete školský zákon, tak tam je jeden nesmysl za druhým,“ tvrdí Václav Klaus mladší (ODS), který je v současnosti předsedou školského výboru Poslanecké sněmovny. Jeho ambicí je změnit legislativu přijatou během působení ministryně Kateřiny Valachové (ČSSD) tak, aby mateřské školy nemusely přijímat už dvouleté děti a nutit k docházce sto procent pětiletých.

Václav Klaus mladší. foto: Lidové noviny

Výraz „povinnost“ se mu nelíbí ani v případě takzvané inkluze neboli přijímání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných základních škol. A domnívá se, že než vznikne nějaká jasná koalice, má s některými návrhy šanci uspět i jako opoziční poslanec. 

O jiných chce rozpoutat alespoň novou diskusi. 

Za negativní považuje zejména zamýšlenou změnu financování regionálního školství, jež by víceméně zrušila státní dotace podle počtu žáků. „To povede k rozvratu celého systému,“ míní. Klaus počítá s tím, že školský výbor sněmovny bude úzce spolupracovat s resortem, a už teď má schůzky na ministerstvu.

Předtím, než se stal politikem, působil jako učitel a ředitel prestižních škol PORG. Za ministrů Dobeše a Fialy byl také členem jejich poradních sborů. Na otázku, jestli mu někdo nenabízel přímo ministerské křeslo, odpovídá neurčitým „občas s tím někdo přijde, ale za současné situace nejde o reálnou záležitost“.