Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Já a ministr? Dejte si spršku, vzkazuje Klaus mladší

Česko

  12:50aktualizováno  13:08
PRAHA - Zatímco Věci veřejné intenzivně hledají nástupce končícího ministra školství Josefa Dobeše (VV), objevila se i varianta, že by ho mohl vystřídat nestraník Václav Klaus mladší. Ten však takový nápad označil za úplný nesmysl.

Václav Klaus mladší. foto: Lidové noviny

"To si děláte srandu, ne?" reagoval Klaus na dotaz serveru Lidovky.cz, zda se stranou o možnosti ministerského angažmá v minulých dnech hovořil.

"To vůbec nebudu komentovat. To nemá sebemenší smysl. Mně to přijde jak z Marsu," prohlásil následně. "Dejte si spršku, je jaro," dodal ještě závěrem na adresu novinářů.  

Vizitka

Václav Klaus mladší, syn českého prezidenta, je zakladatelem prestižní sítě soukromých gymnázií PORG, na pražském gymnáziu působí jako ředitel. Byl členem ODS, ale v době Topolánkova předsednictví ze strany vystoupil. Několik měsíců pracoval jako Dobešův poradce, coby ministra ho označil za nadprůměrného.

Klaus mladší v roli ministra školství však není čirou spekulací médií. O této variantě informoval server Parlamentnílisty.cz, který se odvolává na důvěryhodný zdroj z VV. Strana se podle něj totiž připravuje na situaci, že se rezort bude muset vypořádat se skutečně nepříznivou finanční situací.

Povoláme krizového manažera

V takovém případě prý strana plánuje místo stoupence z vlastních řad povolat krizového manažera, nestraníka, který bude mít za úkol školství ukočírovat i za daných podmínek. V té souvislosti se skloňuje právě jméno Klause mladšího, který Dobešovi několik měsíců dělal poradce. Ve hře je ale například i dosavadní náměstek ministra a bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm nebo ekonom Pavel Kohout.

K TÉMATU:

Pokud by byla situace z hlediska finanční příznivější, než jak hovoří nejčernější scénáře, role šéfa rezortu by se mohli ujmout straníci - nejčastěji se hovoří o místopředsedkyni školského výboru Dagmar Navrátilové či Milanu Šťovíčkovi. V médiích padlo i jméno místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Kateřiny Klasnové (všichni VV).

Anketa

Kdo by se měl stát novým ministrem školství?

VV by měly dosadit někoho z vlastních řad. 44
Nestraník, v řadách VV vhodný kandidát není. 830
Rezort by měla dostat jiná z koaličních stran. 163

Vláda minulý týden rozhodla, že se ve školství letos zmrazí 2,5 miliardy korun. Dobeš na to zareagoval rezignací. "Nemohl jsem akceptovat drakonické škrty ve školství," řekl Lidovým novinám. Strana nyní uvažuje, že by místo ministerstva školství ušetřila jiná ministerstva, která řídí VV. Tedy rezort dopravy nebo ministerstvo pro místní rozvoj.

Dobeš se pustil do véčkařů

Odstupující ministr školství Josef Dobeš se v tiskové zprávě pustil do kritiky svých spolustraníků. Podle něj jim byla při hlasování o vládních škrtech bližší jejich židle než program strany. Proti zmrazení části peněz z letošního rozpočtu školství hlasoval totiž jen on.

Zkritizoval také nový návrh véčkařů, aby peníze místo rezortu školství ušetřila jiná ministerstva VV. "Toto řešení považuji za krajně farizejské a úhybné," uvedl. Učitelé podle něj nejsou žebráci, aby se na ně někdo skládal.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat