„Nad tím, co shovívavě odmítá, se musí pousmát nebo pozdvihnout obočí,“ všímá si jazykovědec Jiří Kraus. „Příznačné je u něj i stupňování intenzity významu opakováním slov. Mediálně nebo v obecném mínění zkreslované pojmy dekonstruuje jako neudálosti, nepráce,“ pokračuje profesor Fakulty sociálních věd UK.
Neutrální výraz: havlismus
Klaus se třeba vyjádřil k chystanému pochodu sexuálních menšin v Praze v létě 2011: „Prague Pride není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se – stejně jako řady dalších módních „ismů“ – velmi obávám.“
Zeman s Klausem uctili Masarykovu památkuPrezident Václav Klaus spolu se svým nástupcem Milošem Zemanem dnes v Lánech uctili památku Tomáše Garrigua Masaryka. K hrobu zakladatele Československa položili věnec. Při pietním aktu při příležitosti 163. výročí Masarykova narození politiky doprovázely manželky Livia Klausová a Ivana Zemanová, která se na veřejnosti po boku svého manžela objevuje poměrně zřídka. Více si přečtěte zde: Zeman s Klausem uctili Masarykovu památku, k jeho hrobu položili věnce |
Jazykovou konstrukci odborníci ocenili. „Pokládám to za dobrý pokus o významové odstínění homosexuality jako vlastnosti a homosexualismu jako myšlenkového směru,“ řekla Olga Martincová, vedoucí slovníku neologismů Nová slova v češtině.
Zobecňování připojením přípony -ismus je pro Klause typické. Vytvořil tak mimo jiné výraz havlismus. Vysvětlil ho jako „jiné a zcela odlišné vnímání světa, které nedokáži lépe pojmenovat“. Dodal, že jde o neutrální výraz.
Anketa
Bude podle vás Miloš Zeman lepší prezident než Václav Klaus?
Množným číslem rozmělňuje význam oponentů
Řeč Václava Klause má i další velmi výrazný rys. Ve veřejném – a někdy dokonce i soukromém – projevu používal první osobu množného čísla tam, kde by si jiní vystačili s číslem jednotným. Když chtěl například na vyhlídce mrakodrapu Petronas Twin Towers v Malajsii jistit svoji ženu Livii, obrátil se na ni se slovy: „My tě podržíme.“
Používáním množného čísla naopak snižuje, rozmělňuje význam svých oponentů. Jako v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny, kdy použil výrazy jako „ti Jochové“ nebo „pánové Rychetští“.