Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kam s Václavem Klausem? Europoslanec, nebo kritik z institutu

Evropa

  11:55
PRAHA - Premiér, stranický šéf, čestný předseda, exponent v Bruselu nebo jenom hlas v pozadí? Ať se Václav Klaus objeví po 7. březnu v jakékoli roli, jedno je jisté, českou politickou scénu neopustí. Lidovky.cz přinášejí analýzu možností dalšího působení končící hlavy státu.

Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Jestli mě někdo chce za každou cenu v politice udržet a myslí si, že naopak svými neuvěřitelnými útoky od střelby v Chrastavě po mediální výroky mě bude zastrašovat, tak já musím každého varovat, že tím jenom hrozí, že mě v té politice udrží, a způsobí, že já prostě bouchnu do stolu a řeknu: Takhle tedy ne! Tečka," prohlásil prezident Klaus v rozhovoru pro LN. Psal se podzim loňského roku a hlava státu měla čerstvou zkušenost z útoku sedmi airsoftovými kuličkami. Kobercový nálet kritiky se na něj navalil až po novém roce, kdy po 15ti letech vyhlásil v Česku amnestii.

ČTĚTE TAKÉ:

Že ji bude muset vysvětlovat až do konce svého funkčního období, přiznal už při volbě svého nástupce.Kritika a negativní ohlas je ale tak silný, že by bylo s podivem, kdyby pro Václava Klause nebyl motivací zůstat politickým hlasem i do budoucna. Možností má hned několik.

1. Bojovník proti EU v jejím srdci

 Zní to jako z jiného světa, ale končící prezident by mohl vyzkoušet kariéru europoslance. O novém složení Evropského parlamentu budou voliči rozhodovat na jaře příštího roku a jeden kandidát tu může sbírat hlasy po celé republice. Václav Klaus by přitom nebyl jediný, kdo se snaží EU "rozložit zevnitř". Sedí tu už například britský poslanec Nigel Farage, který by rád dosáhl vystoupení Británie z EU a kterého Klaus loni v létě přijal na Pražském hradě. "Takové myšlenky už jsem zaslechl," řekl o Klausově cestě do europarlamentu Boris Šťastný (ODS), jenž je s prezidentem v pravidelném kontaktu. "Nutně potřebujeme Václava Klause dostat do jakékoli funkce v Evropské unii," přidal se senátor za ODS Jaroslav Kubera.

2. Kritik z institutu

Na Hradě se rozloučí 7. března, o den později už má jistý nástup do Institutu Václava Klause. I kdyby zůstal jen na tomto místě, bude jako pilný autor dál sepisovat knihy a komentovat veřejné dění. A po názorech bývalého prezidenta média skočí vždycky. Zvlášť, pokud nebudou úplně v souladu se všeobecným míněním. Na rozvíření je Václav Klaus expert.

3. Obroditel české pravice

"Tyto volby byly největším debaklem pravice vůbec v postkomunistické historii naší země. Tím hodně trpím," prohlásil končící prezident. Reagoval tak na výsledek prvního kola přímé prezidentské volby, ve které kandidát ODS, nejsilnější pravicové strany získal ani ne tři procenta hlasů (Karla Schwarzenberga Klaus z nepříliš jasných důvodů za reprezentanta pravice nepovažuje). Další neúspěch ODS by pro Klause mohl být motivací založit novou stranu a sjednotit pod ní to, co v Česku z jeho pohledu pravicového zbylo. Otázkou je, koho by se mu podařilo získat. Pravděpodobně by se tu objevil šéf jeho politického odboru Ladislav Jakl. O tom, že "přišel čas povolat Václava Klause", mluvila i univerzální kandidátka Jana Bobošíková.

4. Návrat otce - zakladatele

Místo složitého budování nové strany i s její členskou základnou má Václav Klaus také daleko jednodušší možnost. Vrátit se do ODS. Ať už na post čestného předsedy nebo na místo oficiální stranické jedničky. Ve straně, kterou před více než 20ti lety zakládal, je stále hodně těch, kteří na jeho epochu rádi vzpomínají. A sní o návratu silné ODS, která ve volbách nasbírá 30 procent hlasů.Zatímco mezi Klausem a nynějším předsedou občanských demokratů Petrem Nečasem jsou vztahy spíše chladné, vřelého přijetí by se končící hlava státu zřejmě dočkala od prvního místopředsedy Martina Kuby. Ministr životního prostředí a další z místopředsedů Tomáš Chalupa pak začínal kariéru jako Klausův mluvčí. Po návratu otce-zakladatele aspoň do funkce čestného předsedy volají také poslanci Boris Šťastný nebo Jan Vidím. Zpátky ve straně je nyní i bývalý pražský primátor a další z prezidentových oblíbenců Pavel Bém.

5. Nový premiér

Nastupující prezident Miloš Zeman už vzkázal, že preferuje předčasné volby. Extrémní výklad ústavy mu také umožňuje na základě článku 62 odvolat vládu, aniž by přišla ve sněmovně o důvěru. Při výběru nového premiéra přitom není ničím omezený. Zeman by si proto mohl zavzpomínat na časy opoziční smlouvy a pověřit sestavením nové vlády Václava Klause.

Autor: