15. března 2017 12:37, aktualizováno  14:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Václavské náměstí ‚ovládli‘ myslivci. Demonstrovali proti zbraňové směrnici EU

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 38Diskuse
Demonstranti s transparenty proti zákazu zbraní na Václavském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti s transparenty proti zákazu zbraní na Václavském náměstí. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Nová směrnice o omezování zbraní, kterou v úterý schválil Evropský parlament, rozladila myslivce a sportovní střelce. Ti se proto v počtu přibližně 600 lidí sešli ve středu dopoledne na Václavském náměstí, aby protestovali proti zpřísnění kontrol nad střelnými zbraněmi. Čeští europoslanci byli proti přijetí směrnice, ale neměli dostatečnou podporu.

Projevy přítomných kritizovaly postoj europoslanců, a bránily naopak tuzemské zákony. Protestující si například na demonstraci přinesli rakev zaplněnou medailemi ze střeleckých disciplín.

Odpůrci evropské směrnice zaplnili prostor kolem sochy svatého Václava v horní části náměstí. Většina z nich v rukou držela transparenty, na kterých byly například vzkazy „Směrnice EU nás pohřbívá“, „Zastavme radikalismus, zbraně za nic nemůžou“ nebo „Pro Evropskou komisi: Přestaňte se chovat jako komunističtí diktátoři“. V davu vlálo také několik praporů radikální strany Národní demokracie.

Po proslovech se vydali k sídlu zastoupení Evropské komise v nedaleké Jungmannově ulici, kde zazpívali národní hymnu a další písně. Skandovali také různá hesla. Pak se průvod vydal zpět na Václavské náměstí, kde lidé mohli například podepsat petici proti směrnici.


Akci uspořádal myslivec a bojovník proti směrnici Bohumil Straka, podle něhož není směrnice potřeba. Ve svém projevu zdůraznil, že Česko má v souvislosti se zbraněmi jedny z nejlepších a nejpřísnějších zákonů.

Podle Straky na demonstraci přišlo přes 1000 lidí. Přítomní policisté, však odhadovali počet účastníků na 500 až 600. Akce se obešla bez incidentů. Pouze na několik minut zastavila dopravu uprostřed Václavského náměstí, ve vedlejších ulicích se tvořily kolony tramvají.

Mezi dalšími řečníky byli poslanci, europoslanci nebo členové mysliveckých spolků. Bývalý ministr spravedlnosti a nynější europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09) například prohlásil, že se musí udělat vše pro to, aby se vláda v souvislosti se směrnicí obrátila na evropský soudní dvůr. Podle něj se prohrála bitva, ale nikoliv válka. Další řečníci například podporovali novelu ústavního zákona, která má umožnit majitelům legálně držených zbraní zasáhnout k zajištění bezpečnosti v Česku. Terčem kritiky proslovů často byli představitelé EU.

Evropský parlament směrnici schválil v úterý. Pro přijetí hlasovala drtivá většina europoslanců, a to 491 z 697 přítomných, 178 bylo proti a 28 se zdrželo. Podporovatelé dokument vyzdvihují jako důležitý prostředek, který pomůže zatlačit teroristy, ale odpůrci oponují, že teroristé využívají hlavně nelegálně držené zbraně.

Ministerstvo obrany chce pracovat na návrhu, který by umožnil střelcům nechat si některé zbraně, jež zapovídá zpřísněná unijní směrnice. Problémem se delší dobu zabývá také ministerstvo vnitra, které pracuje na legislativním řešení i textu žaloby proti směrnici.

„Zakažte radikalismus, ne zbraně,“ hlásá nášivka na bundě jednoho z demonstrantů.
Rakev plná trofejí z demonstrace proti omezování držitelů zbraní.
ČTK
  • 38Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz