15. března 2017 12:37, aktualizováno  14:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Václavské náměstí ‚ovládli‘ myslivci. Demonstrovali proti zbraňové směrnici EU

Demonstranti s transparenty proti zákazu zbraní na Václavském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti s transparenty proti zákazu zbraní na Václavském náměstí. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Nová směrnice o omezování zbraní, kterou v úterý schválil Evropský parlament, rozladila myslivce a sportovní střelce. Ti se proto v počtu přibližně 600 lidí sešli ve středu dopoledne na Václavském náměstí, aby protestovali proti zpřísnění kontrol nad střelnými zbraněmi. Čeští europoslanci byli proti přijetí směrnice, ale neměli dostatečnou podporu.

Projevy přítomných kritizovaly postoj europoslanců, a bránily naopak tuzemské zákony. Protestující si například na demonstraci přinesli rakev zaplněnou medailemi ze střeleckých disciplín.

Odpůrci evropské směrnice zaplnili prostor kolem sochy svatého Václava v horní části náměstí. Většina z nich v rukou držela transparenty, na kterých byly například vzkazy „Směrnice EU nás pohřbívá“, „Zastavme radikalismus, zbraně za nic nemůžou“ nebo „Pro Evropskou komisi: Přestaňte se chovat jako komunističtí diktátoři“. V davu vlálo také několik praporů radikální strany Národní demokracie.

Po proslovech se vydali k sídlu zastoupení Evropské komise v nedaleké Jungmannově ulici, kde zazpívali národní hymnu a další písně. Skandovali také různá hesla. Pak se průvod vydal zpět na Václavské náměstí, kde lidé mohli například podepsat petici proti směrnici.