1. srpna 2016 6:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vada na kráse Hradčanské konečně zmizí. Radnice chce vychozené pěšiny předláždit

Vpravo i vlevo, lidé si skrze trávníky vychodili oba směry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vpravo i vlevo, lidé si skrze trávníky vychodili oba směry. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Objevují se všude: vychozené pěšiny v trávníku, kterými si obyvatelé zkracují cestu. Jen málokde však bijí do očí tak, jako při výstupu z metra u stanice metra Hradčanské. Radnice Prahy 6 proto nyní slibuje, že místo upraví a chodníky vydláždí tak, jak si přejí občané. A výhledově by se na místě mohly konat i trhy.

Tráva se tam zelenala zřejmě jen krátce po dokončení rekonstrukce v roce 2010. Od té doby si lidé, kteří na zastávce Hradčanská v Praze přechází železniční přejezd a pokračují dál, zkracují cestu přes tamní travnatý porost. Několik metrů vyšlapaných pěšinek už pár let hyzdí jednu z nejlepších adres v Praze.

„No vždyť tu ta cesta je,“ odpovídá asi padesátiletý muž na otázku, proč místo dlážděného chodníku zvolil dnes už nevzhledný trávník. Ukazuje na vychozenou pěšinu a jak je vidět, v prvních vteřinách si ani neuvědomuje, že jde cestou, kterou by správně neměl. „Chodím tu každý den a jdu už spíš po paměti,“ přiznává nakonec. „Ale uznejte, vždyť ty cesty jsou tu vážně blbě udělaný, úplně logicky budou lidi chodit přes trávník.“

Není jediný, který cestou od tramvaje či z metra místo chodníku zvolil vyšlapanou stezku. Za přibližně minutu lze na Hradčanské napočítat zhruba dvě desítky lidí, kteří si přes pravý či levý - dříve - trávník krátí cestu domů. Vychozeny jsou totiž hned dva směry. Po přechodu přes přejezd je jeden vpravo. Ten slouží těm, kteří pokračují dolů na Letnou. Pěšinku vlevo zase využívají chodci, kteří míří dál do Dejvic.

Vpravo i vlevo, lidé si skrze trávníky vychodili oba směry.
Přechod přes železniční přejezd na Hradčanské.

Radnice chce prostor předláždit

Úřad městské části Praha 6 o problému ví. Podle mluvčího Martina Churavého radnice místo „před časem identifikovala coby nedostatečně reprezentativní“, a to s ohledem na jeho polohu i skutečnost, že přes něj každý den míří spousty Pražanů.

„Počátkem roku jsme proto mezi občany uspořádali veřejnou anketu a na jejím základě se rozhodli prostor v nejbližší době předláždit a vybavit vkusným městským mobiliářem,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí Churavý.

Studie mezi občany, kterou má server Lidovky.cz k dispozici, se zúčastnilo zhruba dva tisíce lidí, a to právě těch, kteří přechod na Hradčanské využívají prakticky denně. Z výsledků zpracovaných agenturou Agora vyplývá, že největší pozornost přitahuje nedostatek zeleně a právě zničený trávník. Více než polovině lidí vyšlapané cesty mimo chodník vadí, čtvrtina z nich dále upozorňovala na bezdomovce, kteří se kolem východu z metra Hradčanská, zejména na tamních zídkách, shlukují.

Vada na kráse stanice Hradčanské konečně zmizí. Radnice Prahy 6 chce vychozené...

Z průzkumu lze dále vyčíst, že zelenou plochu chtějí místní obyvatelé zachovat, současné dlážděné chodníky chtějí jen uzpůsobit komfortu obyvatel tak, aby se místo dalo dobře procházet. Jinými slovy: aby dláždění kopírovalo cestu vychozených pěšinek. Toho, aby v rámci revitalizace nedošlo ke zrušení trávníků, se obává hned polovina oslovených respondentů.

V průzkumu navíc lidé také zmiňovali, že by v dané lokalitě uvítali například menší tržiště, ačkoli se k této variantě i někteří z oslovených vyslovili proti. A výsledky ankety mezi občany bude prý radnice respektovat. „Výhledově v dané lokalitě počítáme rovněž s pořádáním trhů a prostorem pro alternativní kreativní vyžití pod širým nebem,“ doplnil ještě mluvčí Churavý. Revitalizace prostoru kolem stanice metra Hradčanská by měla podle plánu proběhnout už v průběhu letošního roku.

Obyvatelé, nikoli pacienti

Podobně nevzhledná pěšina se nachází i před Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM) v pražské Krči. Před betonovým plotem, který odděluje areál nemocnice od souběžné Vídeňské ulice, se sice chodník nachází, jenže kopíruje právě frekventovanou komunikaci. Kvůli tomu si místní vychodili pěšinky hned podél plotu, aby při cestě na zastávku hromadné dopravy nemuseli jít jen zhruba metr od projíždějících aut.

„Ano, pěšinou chodím. Má to ale svůj důvod. Například když prší, tak na chodníku jste hned zacákaný od projíždějících aut. Je zkrátka moc blízko,“ uvedl jeden z obyvatel Zeleného údolí.

Podobně nevzhledná pěšina se nachází i před Institutem klinické a...

Majetkem pozemku, na kterém se pěšina nachází, není čtvrtá městská část, nýbrž právě institut klinické medicíny. „Pěšina vznikla postupným vyšlapáním obyvateli sousedního sídliště a přilehlých rodinných domů. Právě pro ně je zastávka před budovou IKEM tou nejbližší ve směru do centra,“ uvedla k tomu mluvčí Veronika Velcová.

Institut prý zatím žádnou stížnost na vzhled okolí nezaznamenal a nevidí proto důvod, proč by se měl pěšinou zabývat. „Vycházíme-li z předpokladu, že si lidé pěšinou zkracují cestu, pak je zřejmé, že pacienti IKEM používají pro své cesty na zastávky městské hromadné dopravy v obou směrech dlážděné chodníky. Využití pěšiny by pro ně bylo nepohodlné - cestu by si spíše prodloužili,“ dodala mluvčí. Na dotaz, zdali institut neuvažoval právě o zřízení chodníku v místě pěšiny, odpověděla, že ten už se na místě nalézá.

Dejvická kaluž

  • Na nechvalně vypadající místo na Hradčanské už letos upozornil bývalý kulturní redaktor Lidových novin Jiří Peňás. „Samozřejmě, že ten trávník je takto nesmyslný, neboť stojí v cestě. Ten, kdo ho blbě nakreslil, si asi nevšiml, že se tam cesty rozcházejí,“ napsal ve svém fotoblogu.
  • PEŇÁS: Ordnung v Čechách aneb Dejvická kaluž

Plochu, která nejspíš měla být po rekonstrukci stanice trávníkem.
hmHana Mazancová
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.