130 let
Firma Hamé

Firma Hamé | foto: ČTK

Původní zpráva

Vadí i pomoc uprchlíkům. Filantropické firmy čelí bojkotům a výhrůžkám

Česko
  •   6:00
PRAHA - Firmy a neziskové organizace, jež pomáhají uprchlíkům, čelí záplavě sprostých vzkazů. Některým odpůrcům imigrace vadí jakákoli snaha o pomoc, kterou chce někdo běžencům poskytnout. Přesvědčila se o tom nedávno i firma Hamé. Ta Česku nabídla, že by pomohla se zaměstnáním deseti syrských rodin.

Netrvalo dlouho a na facebookové stránce firmy Hamé se začaly objevovat negativní vzkazy. Někteří z účastníků diskuze dokonce vyhlašovali bojkot výrobků. „Doporučuji podávat žaloby na firmu Hamé za podporu terorismu,“ napsal například uživatel Josef Mottl.

Uprchlíky zastřelit a vás oběsit. Neziskovky čelí odpůrcům migrantů

Firma se snaží své stanovisko obhajovat. „Na naše oznámení nám přišlo mnoho pozitivních ohlasů a dorazily i ty kritické. Na naší nabídce nic neměníme. Snažíme se racionálně argumentovat a s lidmi rozumně diskutovat. Někteří totiž vycházejí z nepřesných nebo zcela mylných informací,“ tvrdí mluvčí Hamé Petr Kopáček.

Hamé však není jedinou firmou, která kvůli podpoře uprchlíkům čelí xenofobním náladám. O svém může vyprávět například brněnská kavárna Tři ocásci. Kromě nespočtu xenofobních vzkazů došlo uvnitř podniku i k potyčce. Na konci června vstoupili do podniku fotbaloví chuligáni a po několika urážkách napadli jednoho z hostů. Poté se před kavárnou vyfotili s protiuprchlickým transparentem.

Migranti jako reklama

Jsou ale i společnosti, které se snaží na strachu z migrantů vydělat. Například restaurace Grand Italia vyvěsila na Facebooku leták s heslem: „V naší restauraci pro imigranty nevaříme!“ Na klidnou dovolenou v Řecku bez uprchlíků zase lákala cestovní kancelář CK Afrodita. „Prosím vás, my ten slogan budeme mazat a necháme tam jen klidné dovolené,” řekla serveru Novinky.cz nejmenovaná zaměstnankyně. Heslo pak skutečně po chvíli ze stránek firmy zmizelo.

Obchod láká na nákup prostředků proti migrantům.

Rozruch způsobil i leták army shopu ze severních Čech. „Obraných prostředků není nikdy dost. Ať se vám to líbí nebo ne - migranti jsou tady,“ bylo na propagačním materiálu spolu s fotkou skupiny uprchlíků. „Leták nebyl určen pro podporu rasismu nebo vytváření nějaké paniky, ale člověk by měl být připraven na každou nepříjemnou situaci, která ohrožuje zdraví nebo život,“ uvedl jednatel obchodu Aleš Novotný.

Boj o hodnocení

Zeman negativními výroky o uprchlících podporuje extrémisty, tvrdí neziskovky

Firmy, které podporují uprchlíky, mohou navíc čelit i pomyslné válce o dobré hodnocení. Pokud se společnost například přihlásí k podpoře či nepodpoře migrantů, není výjimkou, že lidé svůj názor začnou projevovat udělováním negativního či pozitivního hodnocení na Facebooku. „V žádném případě nebudeme podporovat firmu, která dá přednost cizím před Čechy,“ odůvodnil například udělení nejnižší hodnocení firmě Hamé Lukáš Šárovec.

České firmy jsou podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ochotny zaměstnat i 5000 migrantů. Podmínkou je ale například technické vzdělání uchazečů, znalost angličtiny či ochota se rekvalifikovat. Jak ale vyplynulo z průzkumu ČTK, citelnou překážkou může být zdlouhavé získávání pracovního povolení.

Jak upozornil před časem server Lidovky.cz, výhrůžkám a negativním zprávám čelí i neziskové organizace pomáhající uprchlíkům. „Dva pánové volali a vysmívali se nám po telefonu, když nám v Afghánistánu zavraždili kolegy,“ popisuje Tomáš Urban z Člověka v tísni.

Česká republika dlouhodobě odmítá kvóty na přerozdělování migrantů. Zavázala se však, že do dvou let přijme 1500 uprchlíků. Podle Evropské komise to však nestačí a ideálně by mělo v tuzemsku najít azyl 4300 migrantů. To však česká diplomacie odmítá.

Autor: jzl
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás