12. září 2012 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vadí vám betonové truhlíky v ulici? Napište 'stěhovákům' na radnici

Betonové květináče na Praze 5 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Betonové květináče na Praze 5 | foto: ČTK

PRAHA Radnice Prahy 5 se rozhodla ustoupit stížnostem občanů a nechá přemístit truhlíky, které lidem nejvíce překáží. V nejbližších dnech proto odstartuje kampaň, která Pražanům umožní upozornit na špatně umístěné květináče. Pak je radnice začne stěhovat jinam.

"Pravděpodobně v pondělí spustíme informační kampaň a vyzveme obyvatele, aby se zapojili a posílali nám tipy, kde jim truhlíky překážejí, blokují pohyb na chodníku a podobně," odhalil pro server Lidovky.cz novinku v kauze betonových květináčů na Smíchově tiskový mluvčí městské části Prahy 5 Luděk Sefzig.

PSALI JSME:

Přesunu truhlíků podle Sefzigea původně bránily přesné požadavky uvedené v žádosti o dotaci z EU. Radnice Prahy 5 proto musela změnu projektu projednat se Státním fondem životního prostředí, který s přemístěním souhlasil.

První zeleň

V polovině zaří začalo osazování většího množství truhlíků. V květináčích se objevily vzrostlé stromky a keře. Podle radnice budou všechny truhlíky osázeny do konce měsíce.

Smíchov nebo Truhlíkoland?
Proti 250 květináčům za 19 milionů se začátkem léta zvedla vlna odporu. Stromy a keře, které v nich vyrostou, mají snižovat koncentraci smogu a přinést více zeleně do ulic. U lidí však vzbuzují vlnu nevole - podle některých jsou neestetické a na chodnících překážejí. Obyvatelům Prahy 5 také vadí, že se ve veřejném prostoru objeví další masa betonu a stromy navíc zacloní výhled a zastíní okna.

Na Praze 5 tak recesisté uspořádali už několik happeningů. Nad ulicí Svornosti někdo na začátku září pověsil velký plakát s nápisem "Vítejte v Truhlíkolandu". V srpnu zase skupina studentů pražského ČVUT ze sdružení Anarch Architect zahájila 'Smíchovskou truhlíkovou koupací sezónu". Betonové truhlíky napustili studenti vodou z nedaleké Vltavy a v horkém letním dni se v nich koupali.

Michaela Černá