Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidem vadí zářící billboardy. Stát v regulaci světelného smogu z reklam selhává

Billboardy a obrazovky nad Nuselským mostem v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Billboardy a obrazovky nad Nuselským mostem v Praze. | foto: Karel Šanda

Na Masarykově náměstí v Uherském Brodě ruší obyvatele v centru památkové zóny velká světelná obrazovka. Necitlivě nasvětlený billboard LED žárovkami obtěžuje také občany Českých Budějovic u Vltavského nábřeží a se světelnou reklamou se potýkají i lidé v Jeseníku. Šanci na omezení nepříjemného osvětlení ale mají jen minimální.

„Možnost plošné regulace světelné reklamy u nás neexistuje,“ řekla serveru Lidovky.cz Milada Moudrá z České astronomické společnosti. Termín regulace světelné reklamy příslušnými obcemi byl totiž vyňat ze zákona o ovzduší při novelizaci v roce 2012.

„Světelné znečištění má povahu imise a stávající právní úprava tuto oblast výslovně neupravuje,“ vysvětluje Veronika Vároši z Ministerstva pro místní rozvoj. Potvrzuje tak, že v současnosti není v podstatě co porušovat a pokutovat. Prakticky jedinou možností, jak světelné reklamě zamezit, tak zůstává její pozastavení ještě před výstavbou.

Světelná reklama v plzeňské části Košutka.

Světelná reklama v plzeňské části Košutka.

Instalace každého reklamního billboardu vyžaduje povolení podle stavebního zákona, zamezit jejich umístění tak mohou podle Veroniky Vároši ještě před výstavbou příslušné stavební úřady. Jak ale dokazují příspěvky čtenářů, kteří se s obtěžující reklamou potýkají, ne vždycky dokáží stavební odbory přesvětlené reklamě zamezit.

„Před rokem a půl jsem se přestěhoval z pražského Žižkova do obce Tehovec u Říčan. Byl jsem potěšen, jaká je tu v noci krásná tma, až do chvíle, než na přilehlý billboard nainstalovali místo žárovek brutálně svítící LED světla. Tma je ta tam,“ popisuje vlastní zkušenost s obtěžujícím světlem Jaromír Kvapil. „Opakovaně situaci řeším se starostou obce, je to ale těžké a zatím k žádné změně nedošlo,“ říká.

INICIATIVY PROTI SVĚTELNÉMU ZNEČIŠTĚNÍ

  • V České republice funguje několik Iniciativ a hnutí za čistou oblohu a proti světelnému znečištění.
  • Upozorňují na to, že přemíra světel má špatný vliv na přírodu, život rostlin, zvířat i lidí a na životní prostředí.
  • „Světelné znečištění představuje riziko ekologické, zdravotní i bezpečnostní, ochuzuje nás o pohled na noční hvězdnou oblohu, a stojí množství peněz i energie – leckdy zcela zbytečně,“ upozorňují na svém webu iniciátoři projektu Světelné znečištění
  • „Snížením světelného smogu můžeme prospět celé přírodě, zlepší se náš spánek i zdraví. Můžeme konečně vidět temné nebe se spoustou hvězd a Mléčnou dráhou a také snížíme spotřebu elektrické energie,“ uvádí Daniel Ščerba, který se zabývá světelným znečištěním na Jesenicku.

Světelným znečištěním na Jesenicku se několik let zabývá Daniel Ščerba, jehož koníčkem je také fotografování noční oblohy. Cílem jeho iniciativy Jeseníky - pohoří tmavé oblohy aneb zachraňme tmu! je ochrana noční oblohy a osvěta problému u veřejnosti. „Světelné znečištění dokáže rušit noční prostředí i desítky kilometrů daleko. Jeho důsledek se odráží nejen na hvězdné obloze, ale i na našem zdraví. Naše tělo dokáže pouze ve tmě efektivně tvořit hormon melatonin, který je synchronizátorem biologických hodin mezi dnem a nocí, a také letního a zimního období,“ popisuje Ščerba, který na Jesenicku mapuje problémové světelné reklamy a vyjednává s vlastníky světel následné odstranění nebo redukování. 

„Poškození lidé, kterým světelná reklama vadí, mohou poslat svoje připomínky na magistrát. Co ale vím, nikdy se to neřešilo a ve výsledku to nakonec vzdali,“ říká Ščerba.

Světelná tabule v Priessnitzových lázních v Jeseníku.

Zářící billboard v Jeseníkách.

Podle Jana Hollana z brněnské Masarykovy univerzity, který se světelným znečištěním dlouhodobě zabývá, by prvním krokem občana, kterého světelná obtěžuje, mělo být oslovení firmy, jež reklamu nainstalovala. „Aby po setmění obrazovku řádově zeslabila. Aby zůstala čitelná, ale nesvítila o nic víc, než je pro čitelnost nezbytné,“ říká.

Občané, kteří chtějí odstranit či ztlumit světlo na billboardu, si mohou také zjistit, zda jde o povolenou stavbu. „Tvrdé nástroje zákonné obrany proti blbému světlu jsou ale nevelké,“ říká Hollan.

 Mohou také využít ustanovení občanského zákoníku o imisích.

OBČANSKÝ ZÁKONÍK A IMISE

  • Podle paragrafu 1013 občanského zákoníku o sousedských vztazích a o povaze vlastnického práva se vlastník „zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
  • Jsou-li imise důsledkem provozu závodu nebo podobného zařízení, který byl úředně schválen, má soused právo jen na náhradu újmy v penězích, i když byla újma způsobena okolnostmi, k nimž se při úředním projednávání nepřihlédlo. To neplatí, pokud se při provádění provozu překračuje rozsah, v jakém byl úředně schválen.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...