Vágní dohoda a spokojená Čína

Byla kodaňská konference úplný krach? Klimatický summit byl jen plácnutím do vody, říkají vědci

Pro Číňany skončil kodaňský klimatický summit dobře.

Podařilo se jim totiž odvrátit hrozbu kontrol vypouštění škodlivin do ovzduší.

KODAŇ/PRAHA Kdo měl po skončení kodaňské klimatické konference největší důvod k radosti? Podle mnohých to byla Čína – největší producent emisí skleníkových plynů na světě.

Zatímco vysocí státníci z celého světa po závěrečné dohodě neskrývali své rozpaky a často i zklamání, patřila reakce Číny k nejnadšenějším. Čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch’ hovořil o „podstatných a pozitivních“ výsledcích.

Proč? Dvoutýdenní konference OSN, které se zúčastnilo více než 190 zemí, v sobotu v dánské metropoli skončila s tím, že novou dohodu v boji proti globálnímu oteplování jen „vzala na vědomí“.

Úmluva je navíc podle mnohých příliš slabá a málo konkrétní. Je totiž právně nezávazná, a i když největší znečišťovatele vyzývá ke snížení emisí, nemůže je k tomu nutit. Text navíc v této věci nestanovuje ani konkrétní limity. Z hlediska Číny je důležité zejména to, že finální dohoda podle pekingské delegace respektuje národní „suverenitu“. V praxi to znamená, že Čína odmítla přistoupit na mezinárodní kontrolu toho, jak snižuje emise. Peking má totiž podle expertů fobii z toho, že by se Spojené státy s pomocí monitoringu pokoušely brzdit čínský růst. Celkově v rámci konference Číňané razili dvojí přístup. Říkali totiž, že větší odpovědnost než země rozvíjející se nesou státy již rozvinuté. „Proto by měly mít rozdílné povinnosti a závazky v boji proti klimatickým změnám,“ uvedl Jang. Právě střet mezi bohatými a chudými státy orámoval i páteční horečný a chaotický závěr jednání. Na dohodě se nejprve v pátek večer americký prezident Barack Obama shodl s představiteli důležitých rozvojových zemí. Jednalo se o Čínu, Indii, Brazílii a Jižní Afriku. Podle dohody by rozvíjející se země na boj proti klimatickým změnám měly v nejbližších letech dostat 30 miliard dolarů.

Miliband v pyžamu Otázkou v tu chvíli bylo, co řeknou další země. Bolívie a Venezuela však s dokumentem nesouhlasily, protože podle nich v něm chyběly konkrétné cíle pro snižování emisí oxidu uhličitého.

Súdánský zástupce Lumumba Di-Aping dokonce řekl, že dohoda odsuzuje Afriku k tomu, aby umírala na globální oteplování, a přirovnal celou věc k holokaustu.

Emoce po tomto vyjádření uklidňoval i britský ministr pro energetiku a klimatické změny Edward Miliband. Ten se přitom na konferenci vrátil poté, co byl již v hotelovém pokoji v pyžamu a o hrozící krizi byl informován po telefonu ve čtyři hodiny ráno.

I když některé země v odporu vytrvaly, pro odvrácení katastrofy stačilo, že byla smlouva místo schválení jen „vzata na vědomí.“ Právně závazný dokument by podle odborníků mohl být podepsán v roce 2010, kdy se uskuteční další konference, tentokrát v Mexiku.

***

Dohoda

„Nezávazné“ body Kodaňskou dohodu o ochraně klimatu dojednal v pátek večer americký prezident Barack Obama s lídry klíčových rozvíjejících se zemí – Čínou, Indií, Brazílií a Jižní Afrikou. Konference OSN o klimatu ji formálně „vzala na vědomí“, dohoda ale není právně závazná. Dlouhodobým cílem je „zabránit tomu, aby růst globální teploty nepřekročil dva stupně ve srovnání s předindustriální érou“. Právní závaznost dokumentu: V dohodě není právní závaznost (oproti dřívějším návrhům) zakotvena. Financování rozvíjejících se zemí: Rozvinuté země mají na boj s klimatickými změnami těmto zemím dát 30 miliard dolarů na roky 2010–2012. Z toho chce EU dát 10,6 miliardy dolarů (ČR by měla ročně dávat asi 100 milionů korun), Japonsko přes 11 miliard a USA asi 3,6 miliardy dolarů. Redukce emisí: Text nestanovuje žádné limity. Ověřování: Dohoda ukládá rozvíjejícím se zemím monitorovat snahy o omezování emisí a výsledky předávat každé dva roky OSN. Další postup: V lednu 2010 by průmyslové země měly přijít se závazky, jak se chystají při omezování emisí postupovat.

čtk

Dětská vlasová péče Childs Farm si získala srdce (i vlásky) malých testerů
Dětská vlasová péče Childs Farm si získala srdce (i vlásky) malých testerů

Naše testerky se svými dětmi vyzkoušely dětskou vlasovou péči od značky Childs Farm. Jak byly spokojené s kvalitou obsahu, vůní a obalem? A jak...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.