Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Váhání škodí „šalinám“

Česko

Tramvaje důchodkyně - Sbírku Brnu všude závidějí, město jí ale příliš nepomáhá

Brno může přijít o svůj unikát. Technické muzeum řeší, co se sbírkou jedinečných historických tramvají.

BRNO Je jich šest desítek a Brnu je závidí muzea po celé Evropě, a dokonce i v Americe. Kolekce historických tramvají ze sbírek Technického muzea Brno je ale v ohrožení: hala, v níž stojí, už nestačí, zavlhá a také na samotné vozy chybí peníze. Chátrají už tím, že větší část z nich není ani jednou za čas kde projet, aby „nezatuhly“.

Původní plán byl jasný: na historickém nádraží místní dráhy ČernoviceLíšeň vzniknou výstavní prostory, stará trať spojující je s konečnou tramvají linky 10 na Stránské skále projde opravou a budou po ní moci jezdit muzejní tramvaje tří rozchodů.

Muzeum nyní oficiálně přiznalo, že se myšlenky vzdává. „Jednáme o tom, že vybudujeme pro tramvaje depozitář za sídlem muzea v Králově Poli. Byl by napojený na koleje dopravního podniku,“ potvrdil LN náměstek ředitele Ivo Štěpánek. Tramvaje by tak mohly vyjet, ale méně často - v hustém městském provozu jsou unikáty více ohroženy než na samostatné trati v Líšni.

Muzejníci ale přiznávají: Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Na opravu v Líšni nemají peníze a radní, kteří by po ní přivítali i běžný tramvajový provoz k novému sídlišti kolem Holzovy ulice, zatím neschválili ani záměr stavět. „Naděje umírá poslední. Ale vzhledem k tomu, že jde o rozvojovou oblast bydlení, budeme tu za čas řešit dopravní situaci,“ uvedl předseda dopravní komise rady Josef Veselý.

Prodej hal v Líšni může myšlenkám o tramvaji do této části města učinit přítrž, trať končí v areálu, a pokud by patřil soukromé firmě, neměly by se kde otáčet. Ale stěhování také může znamenat, že o staré vozy projeví zájem původní města. Již nyní si staré tramvaje půjčili například do Liberce, kde se netají tím, že je opraví a postarají se o ně. Také Ostrava má v Brně například jedinečnou parní tramvaj, obdobu brněnské Caroline.

Pokud by Brno opravilo trať do Líšně a pomohlo s opravou areálu, muzeum je připravené ho využít. „Lidé sem chodí a diví se, že se musí ohlásit předem. Je to tu ale depozitář, ne muzeum,“ říká jeho kustod Miloš Tlaskal. Nedostatek peněz se přitom na sbírce odráží. „Máme i tramvaje, které ještě jezdí či donedávna jezdily v ulicích. Bylo by třeba je opravit, dokud to v dílnách umějí a není třeba objednávat díly na zakázku,“ dodal.

Jen malá část sbírky, která je v medlánecké vozovně dopravního podniku, může alespoň při výročích vyjet na koleje.

Brno je jediným městem v ČR, jemuž o historické tramvaje, ale i o tramvaje a autobusy pečuje státní muzeum. Jinde se o ně starají dopravní podniky. Brněnská kolekce je ale nejúplnější, zahrnuje i unikáty jako koňku, vlečné vozy, kropicí či školní tramvaj.

***

Příběh muzea Unikátní kolekce v jedinečném místě Sbírka městské hromadné dopravy Technického muzea v Brně je jedinečná svým složením i umístěním na nádraží bývalé příměstské lokálky. Ovšem horší je její stav i finanční situace. * 1905: Začala fungovat železnice Černovice-Líšeň, spojila Brno s tehdy samostatnou Líšní. * 1941: Trať se stala součástí brněnských pouličních drah, postupně dostala elektrické vedení a v roce 1943 jezdily tramvaje až do Líšně souběžně s vlaky. * 1963: Ukončena nákladní doprava po trati, o rok později byl na úseku ze Stránské skály do Líšně zcela zastaven provoz. * 1969: Oslavy sta let hromadné dopravy v Brně. Opravena kolekce historických vozidel, začátek shromažďování historických tramvají, trolejbusů a autobusů. * 1974: Na tehdy zarostlém nádraží v Líšni vzniká depozitář historických tramvají. Začaly práce na obnově tratě pro muzeum. * 1991: Muzeum v Líšni je provizorně otevřeno pro veřejnost. * 1995: Nesjízdná a zčásti rozkradená trať Stránská skála -Líšeň je prohlášena za kulturní památku. V roce 2002 po ní drážní úřad zakázal i provizorní převoz vozidel. * 2005: Aby Brňané mohli vidět alespoň slavnou parní tramvaj Caroline, bylo třeba ji z Líšně převézt autem. V roce 2009 následovalo několik dalších tramvají, umístěných nyní ve vozovně Medlánky. Muzejní tramvajový fond nyní čítá šest desítek tramvajových vozů tří různých rozchodů, z velké části pojízdných, a to z Brna, Bratislavy, Jablonce nad Nisou, Olomouce, Ostravy, Bohumína, Prahy a Trenčianské Teplé. Nejstarší je z roku 1876.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...