Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Šéf expertů Fialovy vlády zveřejnil nesouhlas s povinným očkováním lidí nad 60 let. U profesí to vítá

ilustrační snímek foto: Martin Veselý, MAFRA

Česká vakcinologická společnost nesouhlasí se zavedením povinnosti očkování proti covidu-19 u lidí starších 60 let, uvedl na Twitteru její předseda Roman Chlíbek. Ten za nejvýznamnější součást preventivních opatření požaduje povinnost očkování u vybraných profesních skupin. „Do jisté míry se dá vymáhat,“ míní.
  11:31aktualizováno  12:57

Česká vakcinologická společnost na svých webových stránkách uvedla, že doporučuje prosazovat očkování proti covidu využitím všech dostupných nástrojů státní správy a zaměstnavatelů. „Doporučujeme, aby očkování proti onemocnění bylo pro všechny zdravotníky a pracovníky ve zdravotních a sociálních službách, kteří jsou v přímém kontaktu s pacienty či klienty, povinné,“ stojí na stránkách ČLS JEP.

Z průzkumu společnosti STEM vyplývá, že pětina Čechů očkování proti covidu jako takové odmítá, šest procent lidí váhá. Pro povinnou vakcinaci je 43 procent lidí, stejný podíl je i proti. „Lidí, kteří jsou pevně rozhodnuti se neočkovat, je mírně více mezi špatně finančně zajištěnými: 20 procent. Dále to jsou častěji lidé se základním vzděláním a lidé ve věkové kategorii 18 až 29 let (20 procent),“ stojí v závěrech průzkumu.

Povinné očkování podporují hlavně voliči ANO

Z něj rovněž vyplývá, že v případě hypotetické možnosti - po domluvě s lékařem očkování doma, by jasné odpůrce očkování příliš neovlivnila. Význam by podle průzkumu měla pouze částečně pro dosud váhající, případně ty, kteří se očkovat chtějí, ale zatím nejsou.

Pramen: STEM, Trendy 11/2021, 1012 respondentů starších 18 let. | foto: Agentura STEM

„V názoru na zavedení povinného očkování je veřejnost rozdělena. Za správné by to považovalo 43 procent. Ovšem stejný podíl zastává opačný názor. Častěji jsou pro povinné očkování lidé již očkovaní, ale i mezi nimi je více než čtvrtina odpůrců povinného očkování. Lidé neočkovaní mají v jednoznačné většině jasno, 87 procent z nich s povinným očkováním nesouhlasí. Ve srovnání s obdobím na konci srpna podpora povinného očkování roste,“ podotýká STEM v závěrech šetření. 

Zavedení povinného očkování v nejvyšší míře podporují stoupenci hnutí ANO (63 procent). Příznivci ODS, KDU-ČSL a STAN jsou názorově rozděleni, ale mírně převažuje souhlasný postoj. „Mezi sympatizanty Pirátů a TOP 09 je naopak mírně více těch, kteří jsou proti povinnému očkování. Ovšem jasný postoj mají stoupenci SPD (proti povinnému očkování je 70 procent z nich). Mezi nevoliči je více těch, kteří jsou proti povinnému očkování,“ dodává agentura v průzkumu.

Předseda ČLS JEP a šéf Anticovid týmu nastupující vlády Petra Fialy Roman Chlíbek pro iDNES.cz řekl, že o povinnosti očkování diskutovali v rámci výboru vakcinologické společnosti. „Víceméně jsme se shodli a podporujeme profesní očkování. Vnímáme to jako součást profesionální ochrany vybraných povolání. Navíc je u nich do jisté míry i vymahatelné,“ vysvětlil Chlíbek.

Povinnost, nepovinnost, donuťte mě pokutou

Podotkl, že za hranici rizikovosti vždy odborníci považovali věk 65 a vyšší. „Domníváme se, pro lidi v seniorním věku by mělo jako apel fungovat uvědomění si závažných průběhů (při absenci očkování, pozn. red.) a jasná data, než nastavená povinnost,“ vysvětlil předseda vakcinologů s tím, že by se velice obtížně očkování dalo u dané věkové kategorie nějakým způsobem vymáhat či pokutovat. 

„Nedovedu si představit, že někdo seniorovi dá deset tisíc pokutu, protože se nenechal očkovat. My si myslíme, že by to potom mohlo fungovat zcela protichůdně,“ řekl Chlíbek. Podle něj je spíše vhodnější hledat cesty, jak doočkovat stávající seniory s vědomím, že nebude nikdy stoprocentní proočkovanost. 

„Té bychom, troufnu si tvrdit, nedosáhli ani při povinnosti. Jsou lidi, kteří řeknou povinnost, nepovinnost, donuťte mě pokutou. Plně podporujeme očkování seniorů. Je to pro nás nejrizikovější skupina. Ale ne cestou povinnosti. To by potom muselo být skutečně politické rozhodnutí a říct povinnost pro všechny a ne jenom extra pro lidi nad 60 let,“ dodal lékař.

Redakce iDNES.cz oslovila i premiéra Andreje Babiše s dotazem, zda doporučení ČLS JEP respektovat. Ten však v SMS zprávě pouze reagoval pozváním na tiskovou konferenci v O2 areně v Praze, kde vystoupí k znovuvybudování očkovacího centra.

Babiš na tiskové konferenci v O2 areně řekl, že návrh k povinnému očkování vyslovil profesor Marian Hajdúch. „Nikdo na radě proti tomu neprotestoval, ani pan profesor Chlíbek. Je v týmu, který, který řeší covid celý čas. Experti nejsou schopní se na tom domluvit. Asi by bylo nešťastné, aby naše vláda něco navrhovala a prosazovala a po nástupu nové vlády to nový ministr zdravotnictví rušil,“ reagoval premiér.

Rada vlády pro zdravotní rizika podle premiéra Andreje Babiše v úterý navrhla, aby se kromě vybraných profesí povinně očkovala skupina seniorů nad 60 let. Ministerstvo zdravotnictví předloží nejpozději příští týden v úterý jasné stanovisko, které profese by se měly proti covidu povinně očkovat.

Policejní prezident Jan Švejdar v souvislosti s povinným očkováním policistů již v úterý varoval před ztrátou zhruba deseti tisíc kvalifikovaných lidí v případě, že by se povinnost zavedla. Zhruba tolik jich totiž jakoukoli vakcínu proti covidu odmítá. Podobná je hrozba i v dalších uvažovaných profesích.

„Téměř 82 procent policistů a občanských zaměstnanců podstoupilo k dnešnímu dni minimálně první dávku očkování. Za to jsem rád a považuji to za skvělý výsledek,“ reagoval v úterý Švejdar na vládní úvahy.

„Nejsem si ale jist, zda si policie může dovolit ztratit až 10 tisíc kvalifikovaných lidi, kteří očkování doposud odmítají,“ pokračoval policejní prezident s tím, že než bude rozhodnuto o povinném očkování konkrétních profesních skupin, je podle jeho slov třeba diskutovat a vyjasnit si následky, které by to pro ně v praxi mohlo mít: „U policie si to v tuto chvíli nedovedu představit.“

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat