Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vakcíny na míru jsou šancí pro nemocné rakovinou

Česko

BRNO Zhoubné nádorové buňky mohou pomoci zničit samy sebe. To, co zní jako sci-fi, je reálný plán vědců z nového Babákova výzkumného institutu v Brně. Vědecké centrum se hodlá zaměřit především na vývoj protinádorových vakcín a léčbu „ušitou“ nemocným na míru.

„Farmaceutické firmy, které chtějí vydělat co nejvíce peněz, se soustředí na celoplošnou medicínu. My postupujeme podle opačného trendu: na základě genomového profilu připravit pacientům léčbu přímo pro ně, o níž dopředu budeme vědět, že bude účinná a nepůjde o vyhození peněz do kanálu,“ zdůraznil vedoucí institutu Roman Hájek.

Vakcíny, které jsou do budoucna nadějí pro ty nemocné rakovinou, jimž zatím medicína dává jen minimální šanci, se připravují přímo z nádorových buněk pacienta. „Nemocnou tkáň mu odeberou lékaři při operaci a z ní získají potřebné antigeny. Několik dnů poté z krve nemocného odeberou bílé krvinky a připraví preparát,“ popsal lékař Jaroslav Michálek. Přípravek vpíchnou pacientovi zpět do těla s cílem vybudit imunitní systém. „Organismus by pak měl být schopen s nádorem bojovat. V ideálním případě ho zničit, nebo ho alespoň nepustit k růstu,“ řekl Michálek.

Výzkum protinádorových vakcín začal v Brně již před pěti lety. Lékaři je zatím vyzkoušeli například při léčbě nemocných dětí v pokročilém stadiu rakoviny či u nemocných s mnohočetným myelomem, což je druhé nejčastější nádorové onemocnění krve. Celkem bylo podáno 138 dávek 26 pacientům. „Prokázala se bezpečnost vakcíny a zhruba u poloviny nemocných byla odpověď pozitivní,“ upřesnil Michálek. Protože ale farmaceutické firmy mezitím nabídly na mnohočetný myelom i účinnější léky, zvažují lékaři, že do budoucna by vakcínou bylo možné „očkovat“ ty, kteří ještě neonemocněli, ale u nichž vědí, že se u nich do několika let nádor rozvine.

V rámci Babákova výzkumného institutu chtějí odborníci zkusit možnost léčby vakcínou rozšířit na některé druhy nádoru mozku či nádoru kůže melanomu. Dosavadní výsledky jsou nadějné. „Vakcínu jsme aplikovali do mízní uzliny v tříslech ženě s rozsáhlým nádorem na paži. Došlo k reakci, a když jsme odebrali vzorek z nádoru, našli jsme pouze buňky imunitního systému. To znamená, že imunita se skutečně pustila do boje s nádorem,“ popsal Michálek.

Institut, který nese jméno po vědci a zakladateli brněnského vysokého školství Edwardu Babákovi, sdružil tři špičková pracoviště Masarykovy univerzity. Jeho roční rozpočet bude 0 milionů korun.

***

Centrum * Babákův výzkumný institut se specializuje na výzkum v oblasti imunologie, onkologie, hematologie i závažných geneticky podmíněných chorob *V mezinárodním měřítku patří mezi deset největších výzkumných center v oblasti druhého nejčastějšího krevního nádoru -mnohočetného myelomu * Je jediným univerzitním centrem v tuzemsku vyrábějícím experimentální protinádorové vakcíny ve svých vlastních tzv. čistých prostorách podle platné legislativy

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!