Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Val d'Isere: malebný luxus

Česko

VAL D'ISERE Leží schoulené mezi vysokými alpskými štíty. Horská vesnička Val d'Isere, kde se odehrává světový šampionát v alpském lyžování. „Je to krásné středisko,“ říká nejlepší česká sjezdařka Šárka Záhrobská. „Byla jsem tady už jako malá na žákovských závodech,“ vzpomíná slalomářka.

Val d'Isere, to je ztělesnění horského luxusu. „Paneláky“ v malebné vesničce ležící ve výšce 1850 metrů nad mořem nenajdete. Architektuře dominuje kámen a dřevo. „Staré Val d'Isere tolik ne, ale jinak jsou francouzská střediska hodně do těch ,moderních‘ hotelů, takže to spíše hory kazí. Ale sjezdovky tady mají samozřejmě krásné,“ podotýká Záhrobská.

Na mistrovství vytvořili pořadatelé nový závodní svah Solaise, na němž závodily ženy. Přímo proti němu se leskne v noci osvětlený ledový Bellevarde, na němž se bojovalo o medaile během olympijských her v roce 1992 a který je určený převážně pro mužské soutěže. Atmosféru zachraňují školáci Jenže přestože je vstupné zadarmo, diváci zatím proudí spíše v menším počtu a počty zachraňují školáci, kteří se perou za cílem.

I přes slabší návštěvnost akce, která je hlavně určená pro televizní kamery, ale panuje v cílovém prostoru rozjásaná atmosféra, zvláště když se o vedení přetahují domácí sjezdaři.

Jenže Val d'Isere nenabízí jen lyžování. V době závodů se hlavní třída mění na pěší zónu, kde si za euro mohou fanoušci koupit šálek a do něj si pak nechávají už zadarmo čepovat, co chtějí: horkou čokoládu, punč, svařené víno. K tomu vyhrává z provizorního pódia živá kapela a hudba zaléhá i na venkovní kluziště schované mezi luxusními, stylovými hotely, kam s hokejkou míří američtí i čeští lyžaři, aby si zpestřili pobyt hokejovým zápasem. Navíc Val d'Isere, které založili osadníci v 17. století, nabízí lyžařským fanouškům i další lákadla. Svůj krámek tu má slavný rodák Jean-Claude Killy, trojnásobný olympijský šampion. Za výlohou vystavuje třeba notně omlácené lyže prvotřídního sjezdaře Didiera Defaga nebo „slalomky“ domácího favorita Grange.

O autorovi| MARTIN PRACHAŘ (od zpravodaje LN ve Francii)

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...