31. května 2017 14:26, aktualizováno  16:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman dal Valachové ultimátum. Pokud si demisi nerozmyslí, odvolá ji za 10 dnů

Kateřina Valachová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Valachová | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) chce obhájit kariérní řád učitelů ve sněmovně a práci na novele dokončit. Uvedla to ve středu na briefingu po jednání Senátu, který novelu vrátil se změnami poslancům. Demisi, kterou Valachová podala ke středečnímu datu kvůli kauze se sportovními dotacemi, nestahuje. Podle prezidenta Miloše Zemana má ministryně čas si rozmyslet svou demisi do 10. června.

„Já svou demisi nestahuji. Chtěla bych dokončit kariérní řád,“ uvedla Valachová s tím, že s kariérním řádem spojila svou demisi. „Demisi má pan prezident, on tedy rozhoduje o jejím dalším osudu,“ dodala.

Sněmovna může vrácenou novelu projednávat nejdříve na své další schůzi, která má začít 27. června. Vrácený návrh sice musí předseda Sněmovny zařadit na program nejbližší schůze, nejdřív však deset dní poté, co ho obdrží poslanci. Na nynější schůzi, která má skončit v pátek 9. června, se to už nestihne. Podle zákona musí předseda Sněmovny novelu na program zařadit, jednací řád ale už neukládá, že ji poslanci musí také projednat.

Senát chce v rámci zavedení učitelského kariérního řádu zvýšit příplatky třídním učitelům. Měli by dostávat 3 tisíce korun měsíčně, tedy dvojnásobek částky schválené Sněmovnou. Finančně by si měli polepšit pedagogové vykonávající některé specializované činnosti, které by ale měly být zredukovány.

Kateřina Valachová na tiskové konferenci po jednání vlády.
Kateřina Valachová na mimořádném jednání vlády.

Horní komora o tom ve středu rozhodla po více než čtyřhodinovém projednávání novely o pedagogických pracovnících. Ministryně Valachová navrhované změny odmítla vzhledem k tomu, že navýšení není finančně zajištěno.

„Návrhy by nebyly dostatečně rozpočtově kryty a způsobovaly by rozbroje v pedagogických sborech,“ uvedla ministryně. Schválení novely beze změn se jí nepovedlo prosadit o dva hlasy - pro bylo 34 přítomných senátorů. Pro zamítnutí novely hlasovalo 26 senátorů.

Zeman dal Valachové 10 dnů

Podle prezidenta Miloše Zemana má ministryně čas si rozmyslet svou demisi do 10. června, kdy se prezident vrací z návštěvy Vietnamu a Kazachstánu. Pokud si svůj odchod z vlády do té doby nerozmyslí, Zeman ji odvolá a na její místo jmenuje současného náměstka Stanislava Štecha. Řekl to na tiskové konferenci v Kuřimi na Brněnsku. Návrh na odvolání Valachové k útenrímu dni má Pražský hrad od pátku. Zeman zopakoval, že považuje za nesmysl, aby se měnili ministři několik měsíců před volbami.

Ministryně ve středu oznámila, že chce obhájit kariérní řád učitelů ve Sněmovně a dokončit práci na novele, kterou ve středu senátoři vrátili s úpravami dolní komoře. Demisi, kterou podala k úternímu datu kvůli kauze se sportovními dotacemi, ale nestahuje. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nadále s odvoláním Valachové počítá.

Ministryně se rozhodla rezignovat, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Je podezřelá z toho, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací. Rezignaci Valachová oznámila v době, kdy vládu odmítal opustit kvůli podezřením z obcházení daní či ovlivňování médií bývalý vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Zeman se s Valachovou setkal v neděli. Snažil se ji přemluvit, aby demisi stáhla. „Řekl jsem jí, že samozřejmě jí dávám určitý čas, aby si promyslela svoji demisi, protože také mohla být učiněna v náhlém hnutí mysli, a vždycky je dobré se zamyslet a přemýšlet,“ uvedl Zeman. Dodal, že pokud si to nerozmyslí do jeho návratu z Vietnamu a Kazachstánu, kam odjíždí na státní návštěvu a pracovní cestu 5. a vrací se 10. června, odvolá ji.

Dodal, že je informován, že kariérní řád byl vrácen do Sněmovny a že možná za něj bude chtít Valachová bojovat. Sněmovna může vrácenou novelu projednávat nejdříve na své další schůzi, která má začít 27. června.

Zeman zároveň řekl, že měnit ministry pět měsíců před volbami je „nebetyčná pitomost“. „A ten, kdo se této pitomosti dopouští, nemůže být hodnocen jako nositel Nobelovy ceny za inteligenci,“ řekl prezident.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz