Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Valachová kvůli dotační kauze podá demisi. ‚Nechci být trapnou záminkou Babišovi‘

Kateřina Valachová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Valachová | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ministryně školství a tělovýchovy podá demisi. Důvodem je, že nechce, aby kauza investičního programu kolem fotbalové asociace byla zneužívána k politickým bojům, řekla Kateřina Valachová ČT. „Nechci být trapnou záminkou Andreji Babišovi, aby se schovával před svými problémy na svém ministerstvu.“

Podle Valachové nemá smysl, aby situace kolem sportovních dotací byla zneužívaná proti sociální demokracii. Po své úterní tiskové konferenci prý vyhodnotila všechny pro a proti a nemohla si nevšimnout „řady komentářů“.

Demisi Valachová podá k 31. květnu, ještě předtím chce ukončit legislativní proces k zákonům, které považuje za důležité. Předem o ní informovala předsedu strany a premiéra Bohuslava Sobotku. „Oznámila jsem mu své rozhodnutí rezignovat,“ řekla Valachová. Osobní zodpovědnost v souvislosti s kauzou údajně necítí.

Kateřina Valachová
Kateřina Valachová

„To je trapná výmluva paní ministryně Valachové. Ona ještě v 16 hodin tvrdila, že nehodlá odstoupit, protože za korupční skandál ve svém resortu nenese politickou odpovědnost, a to přesto, že její kamarádka a náměstkyně sedí ve vazbě a blízký přítel pana premiéra Karel Březina je do celé kauzy zaplaten taky,“ vyjádřil se pro server Lidovky.cz Andrej Babiš. „Ten Březina, který byl v minulosti odsouzen za podvod. Na resortu školství byla korupce, a to je ten pravý důvod jejího odstoupení. Klika ODS a ČSSD pravděpodobně netransparentně rozhodovala o investičních dotacích do sportu,“ tvrdí Babiš.

„Respektuji její rozhodnutí,“ vyjádřil se pro Lidovky.cz předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. K situaci se obdobně vyjádřil i šéf TOP09 Miroslav Kalousek. „Ministryně Valachová má můj respekt. Chápe, co je to politická odpovědnost a má odvahu ji přijmout,“ napsal na Twitteru.

Valachová podle Sobotky rezignací přispěla k politické kultuře

„Paní Valachová nic neuděla, naopak, teď udělala veliké gesto v rámci zachování politické kultury v ČR,“ komentoval demisi Valachové Sobotka. Nevidí důvod, proč by tak Valachová neměla zůstat dvojkou na kandidátce ČSSD. Její potenciální nástupce zatím nechce komentovat. „Udělala velký kus práce, nemá se za co stydět,“ tvrdí Sobotka.

„Měla odvahu přijmout politickou odpovědnost za problémy, ke kterým došlo v rámci dotačního programu,“ řekl Sobotka. „Určitě jí poděkuji, až se s ní sejdu, za to, co všechno pro školství a sport vybojovala,“ uvedl.

Demisi Valachové oceni například i kandidát na prezidenta Jiří Drahoš. „Oceňuji krok paní ministryně Valachové. Takto by to mělo v politice fungovat,“ vyjádřil se na sociálních sítích. Poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP09) pak označila v dané situaci demisi za jediný možný krok. Ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO), jehož odvolání požaduje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), pak adresovala dotaz, zda se k Valachové přidá a odstoupí také.

Šéf Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík na twitteru napsal, že Valachová projevila odpovědnost v době, „kdy někteří zásady politické kultury nectí vůbec“.

Kromě Sobotky Valachovou z vlastních řad ocenil i předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Podle něho odvedla kus práce a „je charakter“. Vyjádřil víru, že Babiš si z ní vezme příklad „v zájmu státu a politické kultury“. Bývalá místopředsedkyně sociální demokracie a někdejší senátorka Alena Gajdůšková napsala, že Valachová je „formát“. „Vážím si její dosavadní práce na školství i vysoké politické kultury včetně odpovědnosti vůči zemi i ČSSD,“ poznamenala.

FAČR je šokována rozhodnutím Valachové ohledně podpory českého fotbalu

  • FAČR je šokována aktuálním rozhodnutím ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, Kateřiny Valachové, ohledně zrušení finanční podpory českému fotbalu. Pro vedení FAČR se jedná o zcela novou a překvapivou informaci, na kterou budou představitelé asociace adekvátně reagovat.
  • Předestřený stav věcí je pro FAČR absolutně nepřijatelný a likvidační. Za těchto okolností není vedení asociace schopno dostát svým závazkům, které hnutí přislíbilo na základě předchozích rozhodnutí MŠMT. Proklamovaný příslib ministryně o tom, že se bude snažit najít cestu, jak peníze dostat přímo do fotbalových klubů, je absolutně nedostatečný.
  • Pro více než tři sta tisíc členů jsou předem přislíbené peníze, o kterých má být nyní opět rozhodováno, naprosto stěžejní pro jejich fotbalovou životaschopnost. Vedení fotbalové asociace je připraveno předložit MŠMT veškeré klíče k přerozdělení finančních zdrojů, které schválila VH FAČR tak, aby členské kluby, ale také okresní a krajské fotbalové svazy, obdržely finanční subvence (dotace) co nejdříve (bez organizační podpory FAČR).
,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...