Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
8. června 2016 15:54, aktualizováno  16:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Valachová: Výchovný ústav v Chrastavě zrušíme. Chovance přesuneme jinam

Výchovný ústav v Chrastavě na Liberecku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výchovný ústav v Chrastavě na Liberecku. | foto: Reprofoto

PRAHA  Výchovný ústav v Chrastavě bude zrušen, oznámila na středeční tiskové konferenci ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Ve městě zůstane jen dětský domov se školou. Chlapci starší 15 let se přestěhují do jiných výchovných ústavů, kde budou pokračovat ve vzdělávání.

Starosta Chrastavy Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj) následně upozornil, že se občané obce po zmírnění pravidel v ústavu obávají o svou bezpečnost. Valachová to odmítla, ale uzavření ústavu považuje za nejlepší řešení pro stabilizaci situace.

Rozhodnutí ministryně zklamalo zástupce ředitele chrastavského ústavu Rudolfa Urbana. „Věřili jsme, že se to vyřeší a navrátí stav, co byl před tím,“ řekl. Obává se toho, co bude se zaměstnanci chrastavského zařízení. „Kapacita dětského domova je 14 míst, výchovného 22. Utlumení tedy bude více než poloviční,“ dodal.

Rozhodnutím ministryně naopak uvítal starosta Canov. „Pro nás je to krok správným směrem. To nejhorší se odstraní, ale úplně nejásám. Zůstanou tady problematické děti do 15 let a i tam by měl být nějaký režim a zodpovědné vedení,“ řekl. Podle něj stále trvá pozvání pro ministryni školství na zasedání zastupitelstva města, aby se vyjádřila k dění ve výchovném ústavu. Zasedání se uskuteční v pondělí 27. června.

Děti permanentně na útěku

Bývalá ředitelka podle ministryně pravděpodobně neinformovala vedení Chrastavy o tom, že bylo dlouhodobě 30 procent dětí na útěku. Navzdory informacím v médiích není podle ní v zařízení aktuálně umístěn nikdo, z koho by měli mít občané obavy. „Důkladně jsem se informovala na každého chlapce včetně toho, jestli se jedná o zvlášť nebezpečné delikventy. Žádní vrazi se v daném zařízení nenacházejí a minulost chlapců se nijak neliší od jiných zařízení,“ uvedla Valachová.

Ministryně je přesvědčena, že jinde se práva dětí neporušují. Na základě bodového systému, v němž byla výrazně vyšší šance získat negativní hodnocení, byly v Chrastavě chlapcům v ústavu omezovány vycházky i kontakt s rodinou. Řídilo se tím také třeba pořadí při výdeji stravy.

Samá chybná rozhodnutí

Prezident Miloš Zeman při návštěvě arménské metropole Jerevan na dotaz českých novinářů ještě před oznámením o uzavření chrastavského ústavu řekl, že „ministryně Valachová v dobré vůli naletěla paní ombudsmance (Anně) Šabatové, jejíž rady se vyznačují tím, že kdokoli je přijme, ten se dopustí chybného rozhodnutí“.

Na základě soudního rozhodnutí je v ústavu umístěno 36 chlapců ve věku 12 až 18 let. Ministerstvo školství dočasně pověřilo vedením ústavu někdejší dlouholetou ředitelku výchovného ústavu v Brně Soňu Cpinovou. Když začala měnit režim v ústavu, setkala se s obavami, jaké důsledky uvolněná pravidla přinesou.

Starosta Chrastavy Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj) následně upozornil, že se občané obce po zmírnění pravidel v ústavu obávají o svou bezpečnost. Valachová to odmítla, ale uzavření ústavu považuje za nejlepší řešení pro stabilizaci situace.

Do ústavu v Chrastavě soud umisťoval velmi problémové chlapce

  • Výchovný ústav, dětský domov se školou, střední škola, základní škola a školní jídelna v Chrastavě patří mezi školská zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy.
  • Ústav je příspěvkovou organizací s právní subjektivitou a v provozu je nepřetržitě 24 hodin denně po celý rok.
  • Na základě soudního rozhodnutí je v něm umístěno 36 chlapců ve věku 12 až 18 let. Vesměs se jedná o děti ze sociálně problémových a neúplných rodin. Většina z nich měla problémy s chováním, braly drogy a dopouštěly se nejrůznější trestné činnosti, včetně násilné.
  • Děti jsou vzdělávány v základní škole praktické a v odborném učilišti, které jsou součástí ústavu.
  • V roce 2014 měl ústav 44 zaměstnanců, z toho 26 pedagogických pracovníků. Ústav měl rozpočet zhruba 20 milionů korun.
  • V roce 1997 se chrastavský ústav stal fakultním zařízením Pedagogické fakulty Technické univerzity v Liberci.
  • Letos v květnu zjistila kontrola v ústavu porušování práv dětí a neadekvátní systém jejich hodnocení. V ústavu byl zaveden velmi složitý systém hodnocení, v němž výrazně převažovalo nebezpečí získání záporných bodů. Byl omezen kontakt s rodinou. Ředitelka Markéta Sochorová poté rezignovala.
  • Také Česká školní inspekce dospěla k závěru, že byl v ústavu porušen zákon. Kritizovala rovněž absenci psychologa a etopeda, tedy odborníka na práci s dětmi s poruchami chování, v zařízení. „Výchovná činnost je spíše nahodilá a zaměřená především na řešení čím dál většího počtu výchovných problémů,“ uvedl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. Režim v ústavu kritizovala i ombudsmanka Anna Šabatová.
  • Po kritice se režim v ústavu uvolnil, chlapci dostali vycházky každý den. To vzbudilo obavy obyvatel Chrastavy. Starosta Michael Canov nedávno řekl, že pokud nebude zaveden režim, kdy bude nebezpečí pro okolí minimalizováno, bude usilovat o to, aby ústav z Chrastavy odešel.
  • Chrastavský ústav se v roce 1998 stal místem tragického napadení vychovatelek. Šestnáctiletý chlapec tam zavraždil v noci samorostem vychovatelku a další těžce zranil. Před zařazením do ústavu loupil, kradl a bral drogy. V prosinci 1998 soud poslal mladíka na osm let do vězení.
ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!