Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Valašskou rallye zastavila smrt

Česko

Po nehodě soutěžního vozu zemřeli dva chlapci a otec jednoho z nich. Zřejmě kvůli nedisciplinovanosti

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ Při Valašské rallye zemřeli v sobotu po nehodě soutěžního vozu tři diváci, z toho dvě děti. K tragédii došlo v úvodu druhé etapy, kdy ve vysoké rychlosti havaroval slovenský jezdec Lukáš Lapdavský. Jeho mitsubishi dostalo smyk v pravotočivé zatáčce, vůz opustil trať a skupinku lidí smetl. Pořadatelé poté soutěž, která zahajovala letošní domácí sezonu automobilových rallye, zrušili.

Policie zjistila, že při nehodě, která se stala na trati v Libotíně krátce před 11.00, zahynul osmatřicetiletý otec se svým třináctiletým synem z Kopřivnice, odkud pocházela i třetí oběť neštěstí, chlapcův zhruba stejně starý kamarád.

Podle mediálního zástupce Federace automobilového sportu (FAS) Josefa Pátla byla důvodem neštěstí zřejmě nedisciplinovanost diváků. Přímo naproti místu, kde se neštěstí stalo, pro ně totiž byla na vyvýšeném místě vyznačena divácká zóna. „Naproti tomu místo tragédie bylo pod úrovní vozovky, před pevnou překážkou a ještě na vnějšku zatáčky,“ vysvětlil.

Přesné určení příčin neštěstí ale podle něj bude záviset na výsledcích policejního vyšetřování.

Pořadatelé přesně nevěděli, kdy diváci na inkriminované místo přišli, před zahájením závodu tam podle jejich informací ještě nestáli. „Můžeme se jen domnívat, kdy přišli,“ dodal Pátl. Posádka vozu číslo 55 místem projela jako zhruba třicátý vůz v pořadí.

Slovenský řidič byl po nehodě hospitalizován v Novém Jičíně.

Navzdory novému projektu 4P „Vyšetření prokázala otřes mozku, podvrtnutí krční páteře a pohmoždění břicha. Hospitalizaci na chirurgickém oddělení odmítl na vlastní žádost s tím, že chce na Slovensko,“ informovala mluvčí nemocnice Simona Součková. Zdravotnické zařízení v sobotu opustil i řidičův spolujezdec.

Událost ve Valašské rallye je třetím tragickým případem v automobilovém sportu za poslední dobu. Loni v říjnu zahynul při závodu sportovních vozů v Ostravě divák a v prosinci při Pražském rallyesprintu závodní auto zabilo dva.

K nynější nehodě s následkem smrti došlo shodou okolností hned při první rallye, na které promotér šampionátu, společnost Mediasport, spustil projekt 4P (Prosíme, poslouchejte pokyny pořadatele) s cílem zvýšit bezpečnost.

Vítězem rallye se stal úřadující český šampion Roman Kresta, který po sedmi měřených úsecích vedl s náskokem 13 vteřin před Janem Kopeckým. Třetí skončil Václav Pech. Jezdci získali „plné“ body.

Na to však nemysleli, nikomu z nich nebylo do řeči. „Stalo se, co nikdo nevrátí, a rallyeovému sportu to rozhodně neprospěje. Z mého pohledu to nebylo obtížné místo. Jel jsem tam tak 170 km/h, ale mitsubishi tam má rychlost ještě o něco vyšší,“ uvedl Kresta.

Podle něj je třeba se bezpečnosti neustále věnovat. „Na jejím zajištění se musí pracovat stále, i když stát se může cokoliv. Lze tomu však předcházet,“ podotkl bývalý tovární jezdec Škody a Fordu.

***

Automobilové závody a poslední tragédie

23. února 2002 Jeden divák zemřel a další tři byli zraněni při Rallye šou Blovice. Řidič Toyoty Corolla na zablácené vozovce nezvládl řízení a vyletěl mezi diváky.

18. května 2002 Při Rallye Český Krumlov havarovala posádka David Komárek a Zdeněk Roupec. Zraněno bylo sedm diváků, z toho dva těžce, včetně malého chlapce.

6. prosince 2003 Během Pražského rallyesprintu havaroval na Strahově na mokré vozovce David Komárek, jehož vůz vjel do diváků. Jeden z nich utrpěl zlomeninu bérce.

2. července 2005 Při Rallye Bohemia vletěl Nor Anders Kjear v zatáčce mezi diváky. Zraněni byli čtyři lidé a dvanáctiletá dívka byla v ohrožení života.

9. září 2006 Těhotnou ženu těžce zranilo auto na závodech veteránů Zbraslav–Jíloviště. Žena o dítě přišla.

18. června 2007 Při závodech motocyklových veteránů v Hořicích na Jičínsku se při ukázkové jízdě historických závodních vozů jednomu utrhlo kolo a zasáhlo dvaašedesátiletého diváka do hlavy. Muž zemřel v hradecké nemocnici.

6. prosince 2008 Při Pražském rallyesprintu po nehodě polsko-britské posádky Leszek Kuzaj, Craig Parry zemřel šestadvacetiletý muž, stejně starý divák podlehl zraněním v nemocnici.

Autor: