Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Váleční piloti jen plnili rozkazy.‘ Pirát Pikal neobratně vysvětloval návrh vyznamenání pro Sýse

Česko

  16:00
PRAHA - Kvůli nominaci komunistického básníka Karla Sýse na státní vyznamenání se stal terčem kritiky. Místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) se však ve snaze situaci vysvětlit dopustil vyjádření, kvůli němuž opět čelil řadě negativních ohlasů. Uvedl totiž, že návrhům na ocenění nevěnoval dostatečnou péči, neboť kontroloval jen některé osobnosti, mimo jiné „válečné letce, co v zásadě jen plnili rozkazy“. Později své neobratné tvrzení poupravil a věnoval 50 tisíc korun projektu Paměť národa.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti). foto:  František Vlček, MAFRA

Poslanec Pirátů těžil ve služebním bytě kryptoměny. Prý si tím topil

Předseda sněmovního podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání Vojtěch Pikal byl tím, kdo poslanecké sněmovně v uplynulých dnech předložil seznam nominovaných na státní vyznamenání.

Mezi navrženými se objevil i kontroverzní normalizační básník a novinář Karel Sýs. Sněmovna nominaci schválila, podpořili ji poslanci ANO, KSČM, SPD, ČSSD a právě Pirátů. Pikal v té souvislosti uvedl, že neprověřil důkladně všechny nominanty a připustil, že měl návrhu věnovat větší péči. Neučinil tak prý, protože v čele sněmovny nečekaně zaskakoval za předsedu Radka Vondráčka (ANO).

„Kontroloval jsem si osobnosti, které připravovaly násilný puč, válečné letce, co v zásadě jen plnili rozkazy, údajné rasisty, gestapácké donašeče, dětský básničkář mě nenapadl,“ vysvětloval na svém facebookovém profilu nominaci Karla Sýse, básníka oceněného již za normalizace.

Vojtěch Pikal na celostátním sjezdu Pirátů.
Místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti).

Právě zmínka o pilotech, kteří za druhé světové války působili v britském Královském letectvu (RAF) a výrazně se podíleli na porážce nacistického Německa, vyvolala mezi lidmi pozdvižení. Pikalova slova považovali za dehonestaci válečných letců. Rovněž mu vyčítali, že je prý „kádroval“.

Mikuláš Ferjenčík, stranický kolega Vojtěcha Pikala, jeho výrok v rozhovoru pro Seznam Zprávy označil za komunikační selhání, které vzniklo tím, že bylo psáno narychlo. „Vojta je extrémně chytrý kluk. Na druhou stranu je na tom hůř se sociální inteligencí a tady se to projevilo,“ uvedl Ferjenčík.

50 tisíc na uchování vzpomínek

Místopředseda sněmovny později připustil, že vyjádření, které uvedl na sociálních sítích bylo neobratné a lze si jej vyložit i jako neúctu k československým letců RAF. On sám k ním však podle svých slov chová respekt.

„Lidé, kteří byli nuceni uniknout z okupované vlasti, aby nejen za ni, ale i za celý svobodný svět bojovali proti nacismu, jsou hrdinové. V žádném případě by mě nikdy nenapadlo jejich zásluhy jakkoli zpochybnit.“

Aby ukázal, že své tvrzení myslí vážně, připojil k němu odkaz na svůj transparentní účet, z něhož v pondělí odeslal 50 tisíc korun projektu Paměť národa. Ten zprostředkovává vzpomínky pamětníků důležitých historických událostí minulého století.

O tom, kdo bude ve skutečnosti 28. října vyznamenán, rozhodne prezident Miloš Zeman, jemuž sněmovna návrh s nominanty předkládá.

Rozhovor s Vojtěchem Pikalem v pondělních LN

LN Berete na sebe jako předseda podvýboru pro přípravu návrhů pro státní vyznamenání skutečnost, že se na soupisku dostal básník Karel Sýs?

Je to moje osobní selhání. Moje zodpovědnost, stejně jako zodpovědnost každého člena podvýboru je lustrovat si všechna jména ze seznamu. Je pravda, že jsem tomu měl asi dát větší váhu.

LN Selhání jste vysvětloval tím, že jste neměl čas, protože jste v čele sněmovny zaskakoval za Radka Vondráčka (ANO). Jaký to mělo vliv?

Kdybych měl ten čas předtím, tu minimálně hodinu a půl, tak bych ji věnoval tomu, že bych si ten seznam znovu prošel. To jsem si plánoval.

LN Myslíte, že byste tuto kontroverzi odhalil?

Minimálně bych byl schopen předat kolegům informaci o nominovaných a kdo je třeba kontroverzní.

LN Máte vymyšlenou nějakou novou proceduru, aby se to už neopakovalo?

Budu do budoucna seznam předkládat k připomínkování nějakému širšímu publiku. Asi straníkům to někde hodím na fóru nebo tak.

Rozhovor s Vojtěchem Pikalem vedla Kateřina Kolářová.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat