Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Válečný pilot Karel Kuttelwascher má ve Sv. Kříži pamětní desku

Česko

  15:09
SVATÝ KŘÍŽ (HAVLÍČKOBRODSKO) - Rodný dům nejúspěšnějšího československého stíhače za druhé světové války brigádního generála Karla Kuttelwaschera ve Svatém Kříži u Havlíčkova Brodu zdobí ode dneška pamětní deska.

Pamětní deska nejúspěšnějšímu československému stíhači za druhé světové války brigádnímu generálovi Karlu Kuttelwascherovi byla odhalena na jeho rodném domě ve Svatém Kříži na Havlíčkobrodsku. foto: ČTK

Jejího odhalení se zúčastnily i Kuttelwascherovy dcery Vera Darlingtonová a Mari Roweová, které přijely z Velké Británie při příležitosti 50. výročí úmrtí svého otce.

 "K uctění Kuttelwascherovy památky připravujeme další akce jak ve Svatém Kříži, tak i v Havlíčkově Brodě. Chystáme je k 95. výročí jeho narození v roce 2011." řekla starostka Havlíčkova Brodu Jana Fischerová.

Dcery generála Karla Kuttelwaschera Mari Roweová (vlevo) a Vera Darlingtonová (vpravo).

O zřízení pamětní desky se zasloužilo občanské sdružení Czech spitfire club ve spolupráci s Vyšší policejní školou ministerstva vnitra v Jihlavě, městem Havlíčkův Brod a obcí Svatý Kříž. Jejího odhalení se zúčastnili i zástupci Svazu letců České republiky a Českého svazu bojovníků za svobodu.

"Jsme překvapeny a potěšeny, kolik lidí se vzpomínky na našeho otce zúčastnilo," prohlásila Vera Darlingtonová.

Podle ředitele jihlavské policejní školy a zároveň zástupce sdružení Czech spitfire club Zdeňka Sadeckého by činnost československých válečných letců neměla být zapomenuta hlavně v dnešní době, kdy v celé Evropě narůstá extremismus. "Loni jsme byli na leteckém dnu ve Velké Británii, který zahajovalo s velkou slávou Kuttelwascherovo letadlo. Překvapilo nás, že všichni věděli, o koho jde, zatímco u nás jeho jméno málokoho osloví," řekl Sadecký.

Dcery generála Karla Kuttelwaschera odhalily svému otci pamětní desku.

Obě Kuttelwascherovy dcery si pak prohlédly školu ve Svatém Kříži, kam jejich otec tři roky chodil, a zapsaly se do pamětní knihy. "Vzpomínáme na otce jako na laskavého muže. Zdědila jsem po něm sílu, samostatnost a nezávislost," řekla novinářům Mari. "Já jsem po něm trochu ztřeštěná, skočila jsem v Jižní Africe bungee-jumping z více než 300 metrů," pochlubila se Vera.

Brigádní generál Kuttelwascher byl jedním z letců, kteří po zabrání Československa nacisty uprchl do zahraničí. Přes Polsko a Francii se dostal do Velké Británie, kde vstoupil do britského královského letectva. S 20 sestřely nepřátelských letadel na kontě se stal nejúspěšnějším československým leteckým esem.

Po skončení války se Kuttelwascher vrátil v srpnu 1945 do Československa, ale po únorovém převratu emigroval zpět do Velké Británie. Zde létal jako civilní pilot pro British European Airways. Zemřel 17. srpna 1959 na selhání srdce během dovolené v Cornwallu. Jeho hrob se nachází v Uxbridge u Londýna. Dne 8. května 2000 byl in memoriam povýšen do hodnosti brigádní generál.