Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Válečným hrdinou naoko? Řád bílého lva na prodej, nikdo ho nechtěl

Řád bílého lva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řád bílého lva | foto: ČTK

PRAHA Je to nejvýznamnější tuzemské vyznamenání, které hlava státu každoročně propůjčí jen hrstce vybraných. Letos Řád bílého lva převzali z rukou prezidenta Václava Klause tři váleční veteráni z 2. světové války. Klaus je ocenil za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost.

K metálu se však člověk nemusí vždy jen "protrpět". Existuje i snazší cesta, jak zařídit, aby se zájemci vyjímal na hrudi: vydražit jej. "Máme v nabídce hned několik dekorací Řádu bílého lva. Dokonce i z první třídy, který zahrnuje velkokříž a klenot. Vyvolávací cena začíná na dvou stech tisících korun," říká Roman Veselý z firmy Aurea Numismatika, jež o víkendu pořádá v hlavním městě aukci mincí, medailí či bankovek.

Řád nikdo nechtěl

Řád bílého lva se na nedělní aukci neprodal ani za vyvolávací cenu 200.000 korun.

Nabízet na dražbě i řád by se organizátorům mohlo vymstít. Ceněná insignie se zpravidla jen propůjčuje, zůstává tudíž majetkem státu. Rozhodně by neměla sloužit k pozdějšímu prodeji. Dědice naopak prezidentská kancelář vyzývá, aby ji vraceli. Rodině má zůstat jako připomínka zásluh jejich předka jen diplom. Hrad proto tvrdí, že na aukci dohlédne.

"Nemůžeme sledovat průběh všech probíhajících dražeb, je to tudíž pro mě nová informace," uvedl včera pro LN hradní kancléř Jiří Weigl. "Ale pokud je to skutečně tak, jak říkáte, určitě se tím budeme zabývat a zjistíme, co z toho vyplývá," dodal Weigl.

Prodávat metály na dražbě? Prý běžná praxe po celém světě
Jenže organizátoři aukce namítají, že se proti pravidlům nakládání s vzácným řádem nijak neprovinili. "V tom udělování je trochu chaos. Ale každopádně ta nabízená vyznamenání pocházejí z první republiky, tudíž už nejsou ani platná," brání se Veselý. Zda je toto tvrzení pravdivé, nedokázal Weigl včera rozhodnout. "To jsou citlivé právní záležitosti, které neumím posoudit. Necháme to kdyžtak posoudit naše právníky," vzkázal kancléř.

Řád bílého lva

Kdo přesně jednotlivé řády do aukce nabídl, nechtěl Veselý upřesnit. "Vím to já, ale jinak je to anonymní. Vyznamenání jsou nečíslovaná, tudíž se to nikdo nedozví," dodává. Obchodování se státními metály je podle něj běžnou praxí. "Minule řád přivezl kolega od jednoho jugoslávského diplomata, funguje to tak po celém světě," přesvědčuje organizátor aukce. Kromě Řádu bílého lva budou mít zájemci o víkendu možnost vydražit i jiné historické cennosti. Soupisu vévodí zdánlivě obyčejný pětihaléř z období první republiky či výjimečná sbírka leteckých dekorací. "Dával ji dohromady jeden letec, který tomu zasvětil prakticky celý svůj život. Sbírka obsahuje takové vzácnosti, které ani vášniví sběratelé předtím ještě nikdy neviděli. Například odznak Baťovy letky či Baťovy aeroškoly," popisuje Veselý.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...