Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Anticovid tým odmítl povinné očkování nad 60 let. Přednost podle něj mají lidé čekající na třetí dávku

Zástupci koalic Spolu a Pirátů se STAN představují opatření, kterými chtějí v nové vládě bojovat proti šíření covidu-19. Na snímku Vlastimil Válek (Top 09). (24. listopadu 2021) foto:  Petr Topič, MAFRA

Proti povinnému očkování lidí nad 60 let se postavil Anticovid tým příští vlády Petra Fialy. V první řadě je podle něj potřeba proočkovat třetí dávkou ty, kdo na ni čekají, a také zástupce bezpečnostních složek, armády, policie, zdravotníky a pracovníky v sociálních službách v souladu s názorem jejich profesních organizací.
  9:27aktualizováno  11:53

„Na základě odborného stanoviska týmu profesora Chlíbka není Anticovid tým nové vládní koalice pro povinné očkování určené pro věkové skupiny. Ve strategii očkování je potřeba jasně upřednostňovat lidi, kteří aktuálně čekají na třetí dávku vakcíny. Pro zvládnutí současné situace pokládáme za klíčové, aby byli naočkováni co nejdříve,“ uvedl Anticovid tým, v němž působí i budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09.

Kritizoval, že končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s ním vyhlášku o povinném očkování dopředu nekonzultoval.

„Nepřipadá mi šťastné, že se dozvídám o těch dokumentech z médií a zpětně, byť se snažím spolupracovat. Ministerstvo chystá nějakou vyhlášku, ale nepošlou mi jí, abychom se k ní vyjádřili jako opozice, aby to byl společný návrh,“ uvedl Válek.

Povinné očkování u 60+ by šlo těžce vymáhat

Anticovid tým svůj postoj k očkování věkové skupiny 60+ opírá o velmi malou možnost toto opatření reálně vymáhat.

Naopak zavedení profesního očkování u vybraných skupin považuje Anticovid tým za nejvýznamnější součást preventivních opatření profesionálů v době pandemie.

První kroky nové vlády směrem ke koronavirové epidemii budou podle Válka vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Budou se lišit podle toho, jaké kroky přijme dosavadní vláda a kdy nastoupí nová.

Zásadní podle něj ale budou tři kroky, které se budou týkat případného omezení nemocniční péče a distribuce pacientů, urychlení očkování zejména třetích dávek a dětí a zajištění léčby, které by bránila hospitalizacím.

„Bude to úplně něco jiného, jestli nastoupíme 13. prosince či 26. prosince, nebo až třeba 1. ledna,“ řekl Válek. Odborníci předpokládají, že kolem poloviny prosince bude počet pacientů v nemocnicích kulminovat.

Někteří očekávají dosažení nebo překročení počtů hospitalizovaných z letošního jara, kdy bylo v nemocnicích 9 500 pacientů s covidem a 2 000 na jednotkách intenzivní péče. Ve čtvrtek bylo hospitalizovaných 6 500 a 1 060 na JIP.

„Ty kroky budou vycházet z toho, co současná vláda zrealizovala, resp. nezrealizovala a budou muset vycházet ze situace ve zdravotnických zařízeních,“ uvedl Válek. Prioritou je zabránit kolapsu zdravotnického systému.

Zásadní podle budoucího ministra zdravotnictví je mít dostatek léků, které zabrání tomu, aby se nakažení dostali do nemocnic. „Nejde jenom o monoklonální protilátky, jde obecně o léčbu. Já nevím, jestli je objednaná, jestli je jí dostatek,“ uvedl. Ještě před nástupem do funkce to chce řešit s dosavadním ministrem Adamem Vojtěchem.

Dalším nezbytně nutným krokem podle něj je, aby nemocnice držely pro covidové pacienty rezervy lůžek běžných i intenzivních. „Aby pacient nebyl přijímán do nemocnice, kde je na hraně kapacita jednotek JIP,“ uvedl Válek. V takovém případě by měl být rovnou směřován do nejbližšího zařízení, kde kapacity ještě jsou.

Podle něj by proto měly být posílené pravomoci krajských koordinátorů nemocniční péče. Deklarovat by to měl ministr i zdravotní pojišťovny. „Musí jasně říct, že v této chvíli velí zdravotnictví, co se týče odložitelnosti péče, krajští koordinátoři. A ti musí mít jednotné zadání z ministerstva,“ řekl.

Za velký problém považuje, že nebyla omezená odložitelná a plánovaná péče. „Uvědomuji si, že to zatím není v řadě krajů potřeba, že systém zatím funguje. Možná jsem moc opatrný, ale radši jsem připravený na nejhorší, než abych byl překvapený,“ dodal Válek Nemocnice podle něj potřebují ujištění, že pokud tuto péči omezí samy od sebe, nepřijdou o peníze od pojišťoven.

Počty nově hospitalizovaných podle stupně očkování

S ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňkem Kabátkem už Válek tuto situaci řešil a má příslib, že všechny výkony, které nemocnice přesunou na příští rok, budou hrazeny jako jednotlivé výkony, nikoliv z paušálu. Nová kompenzační vyhláška, která situaci řešila loni, podle něj vzniknout nemusí, půjde o rozhodnutí pojišťoven.

Nový ministr se chce zaměřit také na urychlení očkování. „Jsme v situaci, jako jsme byli na jaře, teď najednou prudce roste zájem o očkování, ale my ho nemáme nachystané,“ řekl. Zatímco před měsícem se očkovalo denně 43 tisíc dávek, ve středu skoro dvojnásobek.

„Proočkování zhruba milionu lidí za týden je chiméra, ale řekněme za 14 dní, za tři týdny. Snažit se co nejvíc lidí naočkovat v co nejkratším úseku,“ vysvětlil. Ještě před Vánocemi bude v ČR dostupná slabší vakcína pro děti od pěti do 11 let. „Pokud nechci riskovat zavření škol, musím se pokusit naočkovat co nejvíc dětí. Musím o tom rodiče přesvědčit a bude to složité. Musím mít jednomyslný hlas pediatrické společnosti a pediatrů, kteří to budou vysvětlovat,“ uvedl.

Diskuse o povinném očkování je podle něj předčasná, než budou rychle naočkovaní  lidé, kteří čekají na třetí dávku, nebo zájemci o očkování z řad dětí.

I jako ministr si nechá úvazek v nemocnici

Na ministerstvu zdravotnictví by Válek chtěl vytvořit samostatný úsek, který by se věnoval podpoře zdraví. I po nástupu do křesla ministra zdravotnictví si plánuje ponechat malý úvazek ve Fakultní nemocnici Brno, kde nyní vede Kliniku radiologie a nukleární medicíny. I nadále by chtěl také působit na brněnské lékařské fakultě.

Na dotaz, zda už má představu o personálních změnách na ministerstvu, Válek uvedl, že se chce nejprve nynějších zaměstnanců ministerstva, a to především náměstků, zeptat, zda chtějí na úřadě působit i v době mimo epidemii covidu-19. 

„Ta situace v uplynulém roce a něco vedla k tomu, že tam opakovaně došlo k obměnám a řada lidí, co tam nastupovala, vlastně nenastupovala jako do funkce na ministerstvu, ale jako krizoví covidoví manažeři nebo odborníci. A já potřebuju vědět, jestli ti lidi chtějí dlouhodobě pracovat na ministerstvu zdravotnictví,“ řekl.

Úředníci na ministerstvu by podle něj měli udržovat kontinuitu a fungovat nehledě na to, kdo je zrovna ministrem. „To byla velká chyba současné vlády a přímo premiéra, že do toho zasahoval a měnil ten aparát až do úrovně náměstků,“ poznamenal.

Jako spolupracovníka, který by měl mít na starosti komunikaci, si chce Válek na ministerstvo vzít Ondřeje Jakoba, který je bratrem poslance a starosty Roztok Jana Jakoba. Dříve byl Ondřej Jakob nejbližším spolupracovníkem Miroslava Kalouska.

Na dotaz, zda už má potvrzené i další spolupracovníky, Válek řekl, že mu pomoc přislíbil například bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger, ředitel Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miroslav Zavoral či biochemik Jan Konvalinka. Nikdo z nich ale nechce na ministerstvu přímo působit. „S řadou lidí o tom diskutuju, řada lidí slíbila, že to zváží,“ uvedl Válek.

23. listopadu 2021

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat