Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový ministr zdravotnictví Válek nepočítá s lockdownem. Vrátí se podle něj PCR testy

Česko

  21:32
Nepočítáme s lockdownem, řekl budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, který byl znovu zvolen místopředsedou TOP 09. Nepočítá ani s povinným očkováním. „Co se týče povinného očkování, to si myslím, že není nic, co by bylo na pořadu dne, co by bylo na stole,“ odvětil na dotaz iDNES.cz Válek.

„V této fázi musíme dělat úplně jinou věc. Musíme co nejrychleji proočkovat všechny seniory a rizikové pacienty třetí dávkou,“ řekl Válek.

„Lockdown je jedním z kamínků v obrovské skládačce rakouské cesty. V dlouhodobé strategii koalice SPOLU a PirSTAN, tedy budoucí vlády, nepočítáme s tímto kamínkem, tedy s lockdownem,“ zdůraznil.

PCR test opět umožní chodit do restaurací

Potvrdil, že chce po jmenování nové vlády vrátit roli PCR testů, aby i neočkovaní lidé mohli využívat služby či chodit do restaurace.

Ty přitom od pondělí 22. listopadu nemají podle rozhodnutí vlády v demisi Andreje Babiše stačit většině lidí ke vstupu do restaurací, služeb, na kulturní a společenské akce. 

S PCR testem si už vystačí jen rozočkovaní lidé, děti od 12 do 18 let a ti lidé, kteří jsou kontraindikováni, tedy nesmějí se očkovat. To bude muset b

„Ano, znovu budu chtít, aby i PCR testy byly hlavním nástrojem, který slouží k tomu, aby rychle, efektivně a s vysokou spolehlivostí zjistil, že člověk je nebo není pozitivní a tím pádem může nebo nemůže šířit nákazu,“ odvětil Válek na otázku iDNES.cz.

Problém je v tom, že vláda akceptovala, že výsledek PCR testů je za 48 hodin, říká Válek

Jeho ambicí je navýšit kapacitu PCR testů. Problém vidí v tom, že vláda a ministerstvo zdravotnictví akceptovaly, že výsledek PCR testů je za 48 hodin, když jeho platnost je 72 hodin. 

Zásadní je podle něj nyní zabránit zahlcení JIP. „Teď jsme v situaci, kdy zásadní problém je přeplnění zdravotnických zařízení,“ řekl Válek. „Opatření, která se teď musí zavést, aby nedošlo k přeplnění zdravotnických zařízení, jsou v podstatě opatření, která povedou  omezení plánovaných výkonů, tak aby se uvolnily kapacity zdravotnických zařízení pro pacienty akutní a pro pacienty s covidem,“ prohlásil budoucí ministr zdravotnictví.

 „My jsme říkali a já to říkám i za sebe, že budeme vycházet z doporučení odborníků a budeme se snažit hledat konsensus odborníků,“ řekl Válek na tiskové konferenci nového vedení TOP 09 zvoleného na sněmu v Praze.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat