Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Nejsem členem vlády, abych se mohl podílet na rozhodování.‘ Válek odmítl účast na jednání o covidu

V první předvolební debatě v hotelu International se střetli lídři devíti stávajících stran brněnského zastupitelstva doplnění o šéfa hnutí Brno+. Na snímku Vlastimil Válek (TOP 09). foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vlastimil Válek z TOP 09, který má ambici být ministrem zdravotnictví, odmítl v pondělí účast na jednání rady vlády pro zdravotní rizika. „Nejsem členem vlády, abych se mohl jakkoli podílet na rozhodování v této oblasti,“ napsal Válek premiérovi Andreji Babišovi. Nabídl místo toho, aby se experti ministerstva zdravotnictví zúčastnili jednání AntiCovid týmu koalice SPOLU.
  10:37aktualizováno  15:29

„Na základě jejich odborných doporučení a konsensu se pak můžeme setkávat na politické úrovni,“ napsal na Twitteru Válek.

Babišovi také napsal, že klíčová rozhodnutí se nesmí odvíjet od rad marketérů.

Když změníte názor, pozvání trvá, píše Válkovi Babiš

Babiš v reakci Válkovi napsal dopis, že když změní názor, pozvání trvá. „Důrazně odmítám Vaše nařčení, že opatření přijímáme na základě rad nějakých marketérů. Řídíme se vždy bezvýhradně radami odborníků, ministerstvo zdravotnictví má za úkol na základě jejich doporučení přijmout rozhodnutí, která v maximální možné míře ochrání obyvatele České republiky. ... Pochopil jsem tedy, že naše iniciativa a snaha je aktuálně zbytečná, přesto bych rád zmínil, že pokud změníte názor, naše pozvání na Radu vlády pro zdravotní rizika, která opět zasedne v pondělí ráno, nadále platí,“ napsal kandidátovi na ministra za TOP 09.

Vláda projedná opatření proti covidu, respirátory jsou uvnitř povinné

Vláda bude jednat o opatřeních proti šíření covidu na základních a středních školách. Podle návrhu, na němž se dohodli ministři zdravotnictví Adam Vojtěch a školství Robert Plaga, budou muset nenaočkovaní učitelé při výuce nosit respirátory. Žáci tuto povinnost mít nemají.

Ještě před jednáním kabinetu jednala právě rada vlády pro zdravotní rizika a také ústřední krizový štáb.

Můžete nastoupit do vlády 1. listopadu a ukázat nám to, vybízel Babiš Válka

Premiér a předseda ANO vyzval před pár dny místopředsedu TOP 09 a jejího kandidáta na ministra zdravotnictví, aby přijal místo ve vládě již od začátku listopadu. „Pojďte, pane profesore, převezmete funkci ministra zdravotnictví 1. listopadu a můžete nám to ukázat,“ vybídl ho Babiš ve svém pravidelném shrnutí týdne Čau lidi na sociálních sítích.

„Já napíšu panu prezidentovi, Adam odstoupí, a můžete si to převzít a ukázat nám, jak se plánuje vir a co všechno, ty vaše kecy,“ řekl Babiš ve svém Čau lidi, aby bylo všem naprosto jasné, že „nabídku“ nemyslí vážně.

„U pana Válka jsme se dozvěděli, že čekat u lékaře šest hodin není tak strašné, jak říká žhavý kandidát, a že zdravotní péče nikdy nemůže být pro všechny stejně kvalitní. Poslouchejte lidi, co vám říká pan Válek,“ kritizoval premiér místopředsedu TOP 09 a kandidáta do vlády za koalici SPOLU.

„On to přirovnává jako chodit na fotbal na Barcelonu, no ten lístek je strašně drahej na tu Barcelonu, drtivá většina našich lidí si to nemůže dovolit, takže Válek říká - zdravotnictví bude jenom pro bohaté a šest hodin budete čekat u lékaře a je to v pohodě. No, to je neuvěřitelné,“ prohlásil předseda vlády.

Válek v rozhovoru pro CNN Prima News na otázku, že si babičky stěžují, že čekají v nemocnici až šest hodin, opáčil: „No a v Anglii by čekaly 4 dny.“

„To není zas tak strašné,“ řekl Válek k šestihodinovému čekání v nemocnici. „Pokud babička čeká šest hodin s prasklým vředem nebo cévní mozkovou příhodou, tak je to prů**r. Nevěřím, že se ale něco takového stalo. Pokud ale čekala šest hodin s tím, že ji bolí měsíc břicho a teď se rozhodla zajít do nemocnice, tak jsme zase u toho, že ji měl nejdříve vyšetřit obvodní lékař nebo domluvit v nemocnici plánované přijetí,“ doplnil.

Kritizoval, že jsou lidé zvyklí příliš často chodit do nemocnic. „To nadužívání péče především na akutních příjmech je šílené. Vůbec nechci snižovat závažnost onemocnění a určitě to nejsou podvodníci, ale ne vždy by měl každý hned utíkat do nemocnice na urgent,“ prohlásil kandidát na nového ministra zdravotnictví.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Mohlo by vás zajímat