Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

U každého urgentního příjmu by nově měla být i pohotovost, oznámil Válek

Ministr zdravotnictví a místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek na kongresu ODS foto: Adolf Horsinka, MAFRA

U každého urgentního příjmu v nemocnici by nově měla být i pohotovost. Novelu zákona o zdravotních službách, která povinnost jejich zajištění převádí z krajů na zdravotní pojišťovny, dnes novinářům představil ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Nyní chybí asi u 12 z 90 nemocničních urgentních příjmů.
  13:45

Novela také zavádí komplexní centra pro nejvážněji nemocné děti, které vyžadují celodenní péči rodičů, nebo upravuje, za co mohou pacienti v ordinacích platit. Platnost novely navrhuje ministerstvo zdravotnictví (MZd) od roku 2025, záležet ale bude na legislativním procesu.

„Pacientům nově garantujeme základní síť lékařské pohotovostní služby, zároveň má být odpovědnost za organizaci a zajištění pohotovostních služeb přesunuta z krajů na zdravotní pojišťovny,“ uvedl Válek. Pojišťovny na rozdíl od krajů mají podle něj finanční nástroje na to, aby lékaře dostatečně motivovaly na pohotovostech sloužit. Doplnil, že podle zákona má tuto povinnost každý poskytovatel zdravotní péče.

„Zároveň dochází k výraznému odbourávání administrativní zátěže dopadající na krajské úřady, právě na základě přenesení odpovědnosti za organizaci a zajištění pohotovostních služeb,“ dodal. V říjnu MZd podle něj vypíše dotace na dobudování nebo úpravy urgentních příjmů, povinně v nich bude místo pro pohotovost a triážní sestra, která bude rozhodovat, zda stav pacienta vyžaduje přijetí na urgentním příjmu nebo zda může počkat na ošetření na pohotovosti.

„Tam, kde není pohotovost, nefunguje třídění, všechny pacienty obslouží na urgentním příjmu a to je špatně,“ dodal Válek.

Rozdíl je také v tom, že na pohotovosti lidé platí za ošetření mimo běžnou pracovní dobu lékařů poplatek, kdežto na urgentním příjmu je bezplatné. Proto podle Válka část lidí tuto praxi zneužívá. Zvýšení poplatků nebo jejich zavedení pro zneužití urgentního příjmu ale podle něj ve hře není, dokud nebude mít každý obyvatel ČR možnost mít svého praktického lékaře.

Novela podle MZd také obsahuje opatření, která mají posílit práva pacientů nebo více chránit poskytovatele zdravotních služeb, budou moci například odmítnout pacienta, který se na nich dopustí trestného činu. Nově bude do legislativy zakotvena také funkce nemocničního ombudsmana a činnost dobrovolníků nebo duchovní služby v nemocnicích.

Autoři: ,