130 let

Valentýnské beaujolais

Česko

V novém seriálu pro vás každou sobotu someliér Radim Bobek, držitel mnoha someliérských ocenění, vybere víno pro následující týden.

Pozítří je svatý Valentýn, proto náš someliér zvolil jako první víno související s láskou. Pochází z burgundské vesnice Saint-Amour, pojmenované podle mučedníka z 8. století, jenž je ve Francii považován za patrona zamilovaných (jeho svátek se slaví 9. srpna). Saint-Amour leží v podoblasti Beaujolais na samém jihu Burgundska a patří mezi dvanáct vybraných vinařských vesnic s označením „cru“ (více o cru za týden).

V celém Burgundsku se dnes pěstuje odrůda pinot noir, která už před mnoha lety nahradila původní místní odrůdu zvanou gamay. „Pinot noir v Burgundsku vykazoval lepší výsledky, a tak byla odrůda gamay vyklučena a zachovala se právě jen v Beaujolais. Obě odrůdy jsou si velmi podobné, ale pinot noir je noblesnější a dokáže lépe stárnout. Beaujolais se tak dostalo na okraj zájmu a proslavilo se výhradně urychleným mladým vínem zvaným Beaujolais Nouveau,“ vysvětluje someliér. Připomeňme, že toto mladé víno pomocí karbonické macerace rychle dozrává, aby mohlo být na pultech už třetí čtvrtek v listopadu.

Vyznačuje se lehkou ovocnou chutí a nelze je archivovat.

Kromě toho se však v oblasti Beaujoulais produkuje víno i tradičními metodami. Beaujolais Nouveau, spojené s masivní reklamní kampaní, však paradoxně oblasti kazí pověst a vína odsud se málo prodávají.

Díky tomu lze ovšem kvalitní vína z oblasti Beaujolais sehnat za nízkou cenu. „Odrůda gamay po pěti až šesti letech ztrácí ovocnost a chuťově se přibližuje pinot noir. Při slepých degustacích málokdo pozná rozdíl,“ poznamenává someliér.

Na ochutnávku Radim Bobek vybral Saint-Amour z vinařství Joseph Drouhin z roku 2000. Na rozdíl od většiny burgundských vín je toto beaujolais „hladší“. „Má nižší obsah taninů neboli tříslovin zodpovědných za trpké, svíravé či hořké chuti,“ vysvětluje someliér. Doporučená doba archivace je u tohoto vína kolem deseti let. Náš vzorek je tedy na hranici. Naléváme jej proto rovnou z lahve bez dekantace – podle Bobka je víno již „křehké“ a mohli bychom z něj „vyvětrat“ veškeré zajímavosti. „Toto víno je výjimečné tím, že jej lze pořídit do pěti set korun a dá se archivovat. Pokud do sklepa uložíte jiná vína v této cenové kategorii, vytvoříte spíše hřbitov vín než vinný archiv,“ radí someliér a připomíná jeden z důvodů, kvůli kterým také lidé vína archivují: připomínka významných událostí, na které se pak u vína lépe vzpomíná. „Já jsem se ženil v roce 2000, takže Saint-Amour z tohoto roku je na Valentýna jasnou volbou,“ prozrazuje Radim Bobek.

***

Připravila Tereza Kozlová. Příště vám představíme další víno z Beaujolais, z vinice, v jejímž středu stojí větrný mlýn – Moulin a vent.

O autorovi| RADIM BOBEK, someliér Lidových novin, ve svém baru Chambre Separée pořádá Školu vín, www.chambreseparee.cz

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás