Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko dostane z Bruselu 680 milionů korun pro uprchlíky z Ukrajiny. Peníze získají i další země

Berlaymont, sídlo Evropské komise foto: Reuters

ČR dostane z fondů EU téměř 680 milionů korun na pomoc s uprchlíky z Ukrajiny, uvedla Evropská komise. Peníze získají také Polsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.
  6:29

Fiala považuje finanční podporu od Evropské unie ve výši téměř 680 milionů korun na pomoc s ukrajinskými uprchlíky za vstřícný krok. Částka ale podle něj není konečná, očekává řadu dalších jednání. Předseda vlády to ve čtvrtek uvedl ve vyjádření.

Kromě Česka získají peníze Polsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Celková částka, kterou Evropská komise nyní z fondů pro vnitřní záležitosti uvolní, je 248 milionů eur (přes šest miliard korun). Peníze mají sloužit především na jídlo, dopravu a ubytování lidí prchajících před ruskou invazí.

„Považuji to za vstřícný krok, částku ale nepovažuji za konečnou. Je před námi ještě řada jednání, ve kterých budeme postupovat konstruktivně. Věřím, že se nám je podaří dovést do úspěšného konce,“ uvedl premiér.

Komise se v dubnu zavázala poskytnout státům nejvíce zasaženým uprchlickou vlnou celkem 400 milionů eur (téměř deset miliard korun), z nichž první část nyní rozděluje mezi pětici zemí. Více než polovina z nyní vyčleněné částky připadne Varšavě, která dostane 144,6 milionu eur.

Zbylou část z celkových 400 milionů eur chce unijní exekutiva uvolnit poté, až tento plán schválí členské státy a europoslanci.

Brusel již unijním státům ve snaze pomoci s řešením uprchlické vlny umožnil využít nevyčerpané peníze z končícího sedmiletého období. Například pro Česko je to ovšem podle vládních politiků nedostatečné, neboť velkou většinu peněz již vyčerpalo nebo ji má vázánu.

Česko proto bylo mezi desítkou zemí, jejichž vlády začátkem května požádaly komisi o další pomoc. Navrhly například využití mimořádných rezerv z unijního rozpočtu či větší pružnost při nakládání s dotacemi určenými pro jednotlivé státy v kohezních fondech.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...