Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

O zapojení do ukrajinské armády požádalo už 284 Čechů, počet zájemců stále roste

Ukrajinští vojáci v obrněného transportéru projíždí opuštěným bulvárem v Kyjevě na Ukrajině. (1. března 2022) foto: AP

České ministerstvo obrany eviduje 284 žádostí o zapojení se do ukrajinských ozbrojených sil. V neděli to uvedla vedoucí tiskového oddělení resortu Jana Zechmeisterová. Počet českých obyvatel, kteří chtějí pomoci ukrajinské armádě v boji s ruskou invazí, tak v porovnání se středečními údaji ministerstva vzrostl zhruba na trojnásobek, odpovídá ale středečním údajům Hradu.
  16:26

Premiér Petr Fiala se s prezidentem Milošem Zemanem ve čtvrtek dohodl na tom, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost abolicí. Premiér uvedl, že nelze dát kolektivní možnost odejít do války za hranicemi a že vzhledem k počtu žádostí není možné zájemcům ani poskytnou individuální schválení.

Zechmeisterová uvedla, že aktuální počet žádostí byl evidován k pátečním 12:00. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v neděli na dotaz, zda a o kolik se zvýšil počet zájemců, kteří požádali Kancelář prezidenta republiky o výjimku pro účast v ukrajinské armádě, sdělil, že „je nutno se obrátit na ministerstvo obrany“.

Ve středu však řekl, že se na Pražský hrad s žádostí o prezidentskou výjimku pro zapojení do cizí armády obrátilo zhruba 300 zájemců, kteří jsou postupně odkazováni na standardní postup prostřednictvím ministerstva obrany. Počet tak odpovídá současnému číslu evidovanému resortem.

Zvažujete své členství v ukrajinské cizinecké legii?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00neděle 13. března 2022. Anketa je uzavřena.

Ne679
Ano346

Na ukrajinské velvyslanectví v Praze se podle jeho tiskové atašé Tetiany Okopné prozatím lidé obracejí jen s tím, že „chtějí získat více informací o službě v cizinecké legii, a to jak telefonicky, tak přes sociální sítě“. Proto v současné době není možné přesně sdělit počet zájemců, uvedla Okopna.

Zájem o službu v cizích armádách se zvýšil po ruské invazi na Ukrajinu a poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval cizince, aby zemi pomohli.

Ministerstvo obrany žádosti posoudí společně s ministerstvy vnitra a zahraničí, teprve poté jdou žádosti do vojenské kanceláři prezidenta a prezidentovi samotnému. Čeští občané mají službu v cizí armádě zakázanou. Pokud do ní chtějí vstoupit, musí požádat prezidenta republiky o výjimku.

3. března 2022

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat