14. října 2017 21:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražští taxikáři ve válce. Kdo má právo používat slovo „nejlevnější“?

Šéf AAA Radiotaxi Jiří Kvasnička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf AAA Radiotaxi Jiří Kvasnička. | foto: MAFRA - Petr TopičLidovky.cz

PRAHA Největší česká taxislužba AAA radiotaxi podala žalobu na konkurenční společnost. Majiteli Jiřímu Kvasničkovi se nelíbilo, že firma Taxi Praha láká své zákazníky na to, že je nejlevnější. Městský soud rozhodl ve prospěch žalovaného, a tak se Kvasnička obrátil na vrchní soud. Ve hře nakonec není jen poškozování konkurence, ale i klamání zákazníka.

Podle Kvasničky používala firma Taxi Praha výraz „nejlevnější“ nekorektně. Své služby prodávala s označením „nejlevnější taxi“, založila si stejnojmennou dceřinou společnost a zaregistrovala si také internetovou doménu. „Nemohou přece o sobě tvrdit, že jsou nejlevnější, když to není pravda,“ řekl serveru Aktuálně.cz. AAA radiotaxi je v současné době největším českým dispečinkem. Jezdí pro něj 1200 taxikářů.

Kvasnička podal žalobu k Městskému soudu v Praze, v níž tvrdil, že mu konkurence nelegálně přetahuje zákazníky. Žádal o vypuštění slova „nejlevnější“ z názvu její firmy, ale neuspěl. 

Nejlevnější „jen“ ve 24 případech z 28

Majitel AAA radiotaxi s najatým notářem absolvoval 28 různých jízd s konkurenčními taxislužbami včetně Taxi Praha. Ukázalo se, že Taxi Praha bylo levnější než ostatní „pouze“ ve 24 případech.

Žalovaná společnost vysvětlila, že na svých stránkách skutečně garantuje nejnižší ceny. Pokud zákazník přinese účtenku dokládající, že se s jinou taxislužbou svezl po stejné trase levněji, Taxi Praha mu zaplatí částku vyšší, než je vzniklý rozdíl. „Pokud žalobce testoval tuto službu žalovaného, tak žalovaný rozdíl uhradil,“ konstatovala soudkyně Kučerová.

Městský soud tedy žalobu zamítl s tím, že Kvasničkově firmě nebyla způsobena žádná újma. Zároveň upozornil na to, že probírané slovo používají i jiné taxislužby včetně AAA radiotaxi. To navíc poskytuje inzerované levné jízdné 16,90 korun za kilometr (které je nyní dle Aktuálně.cz zvýšeno na 19,90) jen zákazníkům, kteří o něj výslovně požádají. „Jak zákazník žalobce, tak zákazník žalovaného, který je osloven reklamní nabídkou, ve které je uvedeno, že jde o nejlevnější službu, musí postupovat obezřetně a informovaně. Zjistit, za jakých podmínek je tato nabídka garantována,“ prohlásila Kučerová.

Újmu mohli utrpět zákazníci i jiné taxislužby

AAA radiotaxi se odvolalo k vrchnímu soudu. Podle tamního soudce Jiřího Macka městský soud nepřípustně zúžil dokazování na to, zda se Taxi Praha dopustilo újmy na konkurenční firmě, a nezohlednil práva zákazníků a jiných soutěžitelů. Případ měl být tedy vrácen k soudkyni Kučerové, aby se zabývala možným klamavým slovem v názvu firmy.

Prvoinstanční soud ho měl projednat tento týden. Jednání ale bylo na poslední chvíli zrušeno, protože Taxi Praha a jeho dceřiná společnost podaly dovolání k Nejvyššímu soudu. Firma se k situaci odmítla vyjádřit. „Publicita a vyjadřování stran sporu v této kauze není v zájmu mých klientů,“ uvedl Miroslav Madej, právník Taxi Praha.

Pražští taxikáři v dnešní době řeší také spory s alternativní taxislužbou Uber, která pro ně představuje závažnou konkurenci, protože je výrazně levnější. Aktuálně.cz se tedy zeptalo Jiřího Kvasničky, zda konflikt s konkurenční společností nepovažuje v současné situaci za žabomyší válku. „To není žabomyší válka, ale jde o princip slušného chování na volném trhu,“ vyjádřil se majitel AAA radiotaxi.

Kristýna Kutnarová

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz