Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Válka s Íránem - beze zbraní?

Česko

Izrael zpomaluje jaderné ambice Teheránu sabotážemi a atentáty. Anebo jen tato tvrzení záměrně šíří

LONDÝN/PRAHA Minulá americká vláda nechtěla dát Izraeli zelenou k náletu na Írán, ta současná chce dokonce s Teheránem začít vyjednávat. Za této situace se Izraelci rozhodli, že se pokusí zastavit íránský jaderný program na vlastní pěst a pomocí méně viditelných prostředků. Místo vojenského zásahu se uchýlili ke skrytým operacím, které sahají od infiltrování íránských jaderných středisek přes podstrkávání defektních zařízení až po vraždy nukleárních expertů. S tímto tvrzením včera přišel britský deník The Daily Telegraph.

Ve svém článku se odvolal na několik zdrojů: nejmenovaného bývalého důstojníka americké tajné služby CIA zabývajícího se Íránem, blíže nespecifikovaného představitele jedné evropské rozvědky a několik nezávislých expertů. „Cílem je zpomalovat, zpomalovat, zpomalovat, než bude možné přijít s nějakým řešením,“ uvedl první z citovaných zdrojů, bývalý důstojník CIA. „Určitě si nepřejeme, aby současná íránská vláda tyto (jaderné) zbraně získala. Je to dobrá politika. Vojenský zásah by zřejmě s sebou nesl příliš velká rizika,“ dodal.

A jak toto „zpomalování“ vypadá? Podle britského deníku například Izraelci využili několika nastrčených firem, které Íráncům nabízely přístroje s tzv. duálním použitím - tedy k civilním i vojenským účelům. Tyto firmy nejdříve dodaly funkční zařízení, aby si získaly důvěru Íránců. Další přístroje či součástky ale už měly skryté vady, pomocí čehož se podařilo „otrávit“ íránský jaderný program.

Neschopní, či všehoschopní?

Tou nejdramatičtější součástí skryté války proti Íránu ale mají být likvidace vybraných íránských expertů. V této souvislosti The Daily Telegraph zmiňuje nevyjasněnou smrt jaderného fyzika Ardešíra Hasanpúra, který zahynul v lednu 2007. Tento expert působící ve městě Isfahán podle oficiální verze zahynul na „otravu plynem“, už po oznámení jeho smrti se ale spekulovalo o účasti izraelské tajné služby Mosad. Teherán to tehdy odmítal slovy, že Izraelci „nejsou naprosto schopni operovat uvnitř Íránu“ a že „podobné zprávy jen slouží jejich propagandistickým účelům“.

Podle britského deníku ale nešlo jen o případ tohoto íránského fyzika. Ruce Izraelců prý byly i v úmrtích několika dalších důležitých aktérů íránského jaderného programu - jak přímo v Íránu, tak například v Evropě. „Izraelské tajné operace se - s pomocí Spojených států - zaměřily jak na likvidaci klíčových lidských zdrojů zapojených do nukleárního programu, tak na sabotování dodávek,“ citoval list Revu Bhallovou, analytičku nezávislé americké organizace Stratfor.

Reakce na článek britského deníku se dají rozdělit do tří skupin: od mlčení (či odmítání komentovat) přes zpochybňování až po tvrzení, že nejde o nic nového.

Do první skupiny zapadají slova mluvčího izraelského premiéra Ehuda Olmerta. „Není naším zvykem podobná tvrzení komentovat -v tomto případě ani v jiných případech,“ řekl mluvčí agentuře Reuters. Známý izraelský novinář specializující se na bezpečnostní otázky Josi Melman pak zase v deníku Haarec napsal: „Stojí za připomenutí, že Izrael provádí podobné tajné aktivity už zhruba deset let, hned od prvních podezření, že se Írán snaží získat jaderné zbraně.“

Původem íránský expert, vystudovaný v Británii a žijící v Tel Avivu Meir Javendafar ale naznačil, že tvrzení otištěná v The Daily Telegraph mohou být jen součástí psychologické hry. „Je to snazší než provádění sabotáží přímo v Íránu,“ citovala jej taktéž agentura Reuters. Ostatně pochyby vyjadřuje i přímo v citovaném článku britských novin další bývalý představitel CIA Vince Canastraro: „Nestačí zbavit se pár lidí a doufat, že tím ovlivníte íránské jaderné schopnosti.“

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...