Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Válka“ v Bangkoku: dva mrtví

Česko

Thajští vojáci se střetli s protivládními demonstranty. Radikálové zapalovali autobusy i vládní budovy

BANGKOK/PRAHA Pouliční bitky, na jedné straně zápalné lahve, na druhé výstražná střelba do vzduchu. Tak včera vypadala thajská metropole Bangkok, kde se střetli protivládní demonstranti s vojáky. Při násilnostech bylo podle posledních údajů zraněno nejméně 94 lidí a dva další přišli o život. Ve městě byl vyhlášen vyjímečný stav. „Poblíž vládních budov se střetli protestující s místními obyvateli a došlo tam i ke střelbě. Tři lidé byli postřeleni a jeden z nich později zemřel nemocnici,“ citovala agentura AFP jednoho z thajských vládních představitelů. Smrt druhého člověka potvrdila jedna z nemocnic. „Devatenáctiletý muž byl zabit několika střelami do břicha,“ uvedl mluvčí nemocnice. Podle bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry ale přišli o život i další lidé. „Zemřelo velké množství lidí... těla nakládají na vojenská nákladní auta a odvážejí je pryč,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Šinavatra, který nyní žije v exilu v Británii.

Nepokoje začaly již před několika dny. V sobotu musela vláda zrušit summit Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v thajském letovisku Patája, které leží jižně od Bangkoku. Demonstranti tam totiž ohrožovali účastníky setkání.

Násilí se postupně začalo stupňovat, protestující zapalovali v centru metropole autobusy a požár vypukl i v jedné z vládních budov. Vojáci se včera ráno snažili pomocí vodních děl a granátů se slzným plynem vytlačit demonstranty z centra města. Částečně se jim to sice podařilo, na druhou stranu se ale stovky protestujících z řad takzvaných červených košil rozptýlily po celém městě.

„Začneme s lehkými opatřeními a jestliže to bude nezbytné, přikročíme i k tvrdším krokům. Vyhneme se ale ztrátám na lidských životech, jak to přikázala vláda,“ uvedl včera ráno armádní mluvčí Sunsern Kevkumnerd. „Protestující hází po vojácích molotovovy koktejly a dokonce po nich i střílí. Vojáci jim odpovídají výstražnou střelbou a slzným plynem,“ dodal s tím, že demonstranti se snaží do vojáků i najíždět automobily.

Večer pak premiér Apchisit Vedžadžíva oznámil, že policie a armáda již začínají mít situaci ve městě pod kontrolou. „Celá operace je téměř u konce. Pokusíme se je rozehnat a ujišťuji vás, že každému z nich se dostane spravedlnosti,“ dodal premiér ve svém televizním projevu.

Hlavními původci současných protivládních demonstrací jsou stoupenci bývalého premiéra Šinavatry - radikálové oblékající se do červených triček, aby se odlišili od provládních příznivců, kteří jsou oděni do žluté. „Červené košile“ požadují zejména odstoupení současného premiéra Apchisita Vedžadžívy, kterého pokládají za pouhou loutku armády, a také vypsání předčasných parlamentních voleb.

„Zemřelo velké množství lidí... těla nakládají na vojenská nákladní auta a odvážejí je pryč.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!