Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Valverde, muž s cejchem podvodníka

Česko

O KOM SE MLUVÍ

PRAHA Patří mezi nejžhavější favority na titul mistra světa. Jenže cyklistu Alejandra Valverdeho nechtějí pustit na start závodu.

Oficiálně je čistý. Ale řada nitek uzavírá kruh podezření z dopingových praktik.

„Nebudu k tomu nic říkat, ale v mé zemi mě všichni podporují,“ tvrdí Valverde.

Kolem sedmadvacetiletého Španěla se rozpoutala přetahovaná o budoucnost cyklistiky. Mistrovství světa v silniční cyklistice, které proběhne ode dneška do neděle v německém Stuttgartu má odstartovat novou epochu v boji proti dopingu. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) přistoupila pod tíhou skandální Tour de France na dohodu s organizátory, že zavede velice tvrdá antidopingová pravidla. Pořadatelé jinak hrozili, že šampionát nebude.

UCI: Nejhorší jsou Španělé

Mezi přísné regule patří rekordní počet testů, přepadové kontroly před soutěží, jezdcův souhlas, že v případě pozitivního nálezu vrátí roční plat. A také fakt, že účastník MS nesmí být zapletený v žádné dopingové kauze.

To je právě případ Valverdeho. Talentovaný cyklista, který má doma dvě stříbra a jeden bronz z mistrovství světa a loni skončil druhý na Vueltě, vzešel z nechvalně proslulé stáje Kelme a loni se jeho jméno objevilo v rámci dopingového skandálu Operace Puerto, v němž španělský lékař Fuentes pomáhal řadě hvězd zejména s krevním dopingem.

Valverde tvrdošíjně opakuje, že se nikdy neprovinil a nikdy neměl pozitivní test.

Jenže na začátku září mu UCI zakázala start na mistrovství světa a požádala španělský svaz, aby s cyklistou zahájil proces. Ze stejného důvodu nedovolila federace start na MS například i českému jezdci Renému Andrlemu.

UCI tvrdí, že v dokumentech existuje dost důkazů o Valverdeho vině. „Jejich postoj mě překvapil,“ nechal se slyšet Španěl a dál trénoval. „Cítím, že forma roste. Chci konečně vyhrát titul,“ prozradil Valverde.

Za svého svěřence se postavil španělský svaz i vláda. A Španělé trvají na tom, že Valverde v neděli do závodu jednotlivců nastoupí.

Rozhořelo se tak otevřené soupeření o moc nad světovým pelotonem. „Důkazy, jež máme z rozborů krve, kterou odebíráme cyklistům, nám naznačují, že ve Španělsku probíhá manipulace s krví. A je jí tam mnohem více než v jakékoli jiné zemi,“ zaútočil šéf UCI Pat McQuaid. „Největší problémy, které máme kolem cyklistiky a dopingu, pocházejí ze Španělska.“

O osudu Valverdeho tak dnes rozhodne Arbitrážní soud v Lausanne, jehož výrok obě strany hodlají respektovat.

Autor:

Mohlo by vás zajímat