7. srpna 2015 14:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Landovi poničili Porsche. Nehodlám to už platit sám, ať se stará policie, vzkázal

Neznámý vandal v Praze polil pivem, poplival a na závěr poškrábal dlažební... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neznámý vandal v Praze polil pivem, poplival a na závěr poškrábal dlažební... | foto: Reprofoto

PRAHA Neznámý vandal v Praze polil pivem, poplival a na závěr poškrábal dlažební kostkou luxusní vůz značky Porsche. To stálo vedle domu hudebníka Daniela Landy a mělo na sobě zpěvákovy oblíbené runové znaky. Škoda dosáhla zhruba 60 tisíc korun. Po pachateli a svědcích činu pátrají policisté a prosí o pomoc i veřejnost.

Hudebník Daniel Landa se k události stručně vyjádřil v esemesce, zaslané serveru Lidovky.cz: „Předal jsem to policii a ta teď hledá přes média totožnost pachatele, nehodlám to věčně platit sám. Jinak to neřeším, lidi jsou prostě různý.“

Auto zaparkované na pražském Vyšehradě si 23. července krátce po 13:00 vyhlédl mladý muž s lahví piva v ruce, doprovázený dívkou. Porsche polil pivem, do jednoho z průduchů vozu hodil cigaretu, ohnul zrcátko auta a poplival kapotu. Nakonec vzal dlažební kostku, vůz obešel a po celém obvodu poškrábal.

„Podezřelý způsobil škodu okolo 60 tisíc korun. V případě dopadení a odsouzení hrozí viníkovi až jeden rok za mřížemi a samozřejmě i náhrada způsobené škody,“ sdělila policejní mluvčí Martínková.

Policie nyní hledá nejen vandala, ale také dívku, která ho doprovázela a případné svědky. „Podle kamerového záznamu mladíkovo počínání sledovalo hned několik náhodných svědků, kteří se na místě pozastavili. I přesto od nich policisté nepřijali žádné oznámení na linku 158,“ uvedla mluvčí.

Policisté zveřejnili záznam z bezpečnostní kamery, na kterém je dobře rozpoznatelná tvář mladíka a dívky. Mladý muž měl světlé vlasy, po stranách a vzadu vyholené, a na sobě upnuté černé kalhoty, šedou mikinu, sportovní boty a přes rameno světlou tašku. Dívka měla vlasy obarvené nafialovo a na sobě krátké bílé šaty.

Landa má na kontě přes 1,2 milionu prodaných desek, stojí i za muzikály Krysař, Tajemství, Touha a naposledy Klíč králů, od něhož se však diváci nedočkali avizované druhé části. Hudební drama Tajemství Zlatého draka, pod kterým je Landa podepsán coby autor scénáře i hudby, je divácky nejúspěšnějším představením v historii Národního divadla Brno. Proti Landovu hostování v Národním divadle Brno protestovala část brněnské kulturní obce. Některým lidem vadila jeho skinheadská minulost a údajně xenofobní postoje.

Landa se také věnuje řadě extrémních sportů. Jezdí závodně v automobilech, potápí se se žraloky a zápasí v thajském boxu. 

Lidovky.cz, ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.