Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vandal poškodil pomník bratra Krále Šumavy. Vypadá to na údery krumpáčem, řekl autor památníku

Česko

  14:30
ČESKÉ ŽLEBY (PRACHATICKO) - Vandal poškodil pomník a pamětní desku Bohumila Hasila, jenž převáděl lidi přes Šumavu z komunistického Československa na Západ. Pamětní deska je umístěna na zdi hřbitova v Českých Žlebech na Prachaticku. Pomník je zhruba o kilometr dál, kde Hasila v září 1950 při jednom z přechodu hranic pohraničníci postřelili, Hasil zranění podlehl. ČTK to v úterý řekl autor Hasilova pomníku Pavel Horešovský.

Král Šumavy Josef Hasil. foto: Lidovky.cz

Střílel jsem a modlil se, vzpomínal slavný převaděč Hasil. Krále Šumavy LN navštívily v zimě v Chicagu

„Je to nehoráznost a zneuctění památky,“ uvedl. Pomník tvoří kámen, na němž je umístěna bronzová deska s Hasilovým jménem a daty narození a úmrtí. „Vypadá to, jako když někdo desku poničil údery ostrou špičkou krumpáče,“ řekl Horešovský.

Pamětní desku na hřbitově v Českých Žlebech podle něj zase někdo postříkal sprejem a napsal k ní nápis vrah. Případ vyšetřovala i policie. „Věc jsme museli odložit, protože pachatel nebyl zjištěn. Pokud by se objevily nové okolnosti, opět bychom se k případu vrátili,“ řekla policejní mluvčí Martina Joklová.

Zemřel Král Šumavy. Josefu Hasilovi, který proslul převáděním lidí přes hranice, bylo 95 let

Bohumil Hasil byl starší bratr známějšího Josefa Hasila, jemuž se přezdívalo Král Šumavy. Na přelomu 40. a 50. let minulého století převáděl lidi z Československa na Západ. On i Bohumil se stali agenty americké zpravodajské služby. Josef Hasil zemřel v půlce listopadu ve věku 95 let.

Oba bratři převáděli lidi přes hranice s Německem v šumavské části. Bariéru mezi Československem a západní Evropou hlídali členové pohraniční stráže. Někteří z nich tvoří spolek Klubu českého pohraničí, jenž usiluje o vybudování památníku pro pohraničníky socialistické armády v krušnohorském Cínovci.

Autor: