Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zdevastovanou výstavu o Miladě Horákové na Kampě vyšetřuje policie. Vandalismu neustoupíme, reaguje Pospíšil

Zničená výstava, která měla připomínat vraždu Milady Horákové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zničená výstava, která měla připomínat vraždu Milady Horákové. | foto: Archiv Jiřího Pospíšila

Praha Neznámí pachatelé zničili v noci z neděle na pondělí výstavu připomínající vraždu Milady Horákové a monstrprocesy 50. let. Neporušeny zůstaly panely o StB. Ráno o tom na svém Twitteru informoval poslanec Jiří Pospíšil, který je zároveň předsedou správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, které výstavu každoročně pořádá.

Smutnou scénu před sebou spatřili kolemjdoucí, kteří v pondělí ráno procházeli parkem Kampa, podél cesty spojující Museum Kampa s Werichovou vilou. V noci na pondělí tam zničili neznámí pachatelé výstavu, která připomíná vraždu právničky Milady Horákové během politických procesů v 50. letech minulého století.

Na svém twitterovém účtu o události informoval poslanec Evropského parlamentu Jiří Pospíšil (TOP 09). „Takto zostudit památku obětí komunistické totality je pro mě naprosto nepochopitelné,“ uvedl na svém twitterovém účtu Pospíšil. Na fotkách, které příspěvek doplňují je vidět, že panely o způsobech StB při vyšetřování, zůstaly neporušeny. 

Podle Pospíšila není ve věci stěžejní materiální hodnota výstavy, ale především pohnutky, které pachatele k činu vedly. „Desetitisícová škoda, která zde vznikla, je pro naše vyhořelé muzeum sice důležitá, ale v tomto případě naprosto podružná. Primární je to, že se někdo nestydí zničit památku Milady Horákové a obětí justičních vražd 50. let,“ uvedl pro server Lidovky.cz Pospíšil.

Zničení výstavy, která byla instalována na veřejném prostranství nedaleko Musea Kampa, v noci bohužel nic nebránilo. Přestože původní myšlenkou bylo umístit ji na hlídané nádvoří, autoři se nakonec rozhodli pro nedaleký park, aby tak byla přístupná co největšímu počtu lidí. „Uvažovali jsme, zda hrozí nějaké nebezpečí poškození. Já jsem však byl přesvědčený, že nikdo nemůže zničit výstavu o Miladě Horákové,“ řekl pro server europoslanec.

I autor Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů uvedl, že přestože již vytvořil mnoho výstav, něco takového se mu stalo poprvé. „Výstavu jsem koncipoval jako poctu všem odsouzeným v největším politickém procesu,“ uvedl historik.

Případ byl podle Pospíšila hned ráno předán k šetření policii. Ta celou událost prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu Poškozování cizí věci, za kterou hrozí vandalům až tři roky odnětí svobody. 

Aktuálně se autoři snaží výstavu uklidit a znovu obnovit, aby byla v co nejkratší době znovu přístupná veřejnosti. „Nechceme vandalům, kteří se nestydí zničit výstavu s takovým symbolem, ustoupit,“ dodal pro server Pospíšil. 

Výstava započala v den popravy Milady Horákové, tedy 27. června a zdarma přístupná měla být veřejnosti až do 24. srpna. Mapovat měla osudy Horákové nejen ve spojení s protikomunistickým odbojem, autor Blažek chtěl poukázat zejména na protinacistickou činnost, aktivní působení ve veřejném životě po skončení druhé světové války i zinscenovaný politický proces, v němž byla jako jediná žena odsouzena k trestu smrti pro údajnou špionáž a velezradu. 

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!