23. listopadu 2017 14:56, aktualizováno  17:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vandalové rudě nasprejovali na sochu maršála Koněva letopočty 1956 i 1968

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 145Diskuse
Posprejovaná socha maršála Ivana Koněva v Praze 6. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Posprejovaná socha maršála Ivana Koněva v Praze 6. | foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

PRAHA Neznámý vandal posprejoval rudou barvou sochu maršála Ivana Koněva v Praze 6. Na památníku se objevila historická data 1968 nebo 1956. Případ již prošetřuje policie. Podle starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) budou nápisy odstraněny ještě ve čtvrtek.

Socha maršála Ivana Koněva v městské části Praha 6 nepřestává budit kontroverze. Poté, co se tento týden sešli u památníku komunisté či zástupci ruské ambasády, aby uctili památku vojevůdce, stalo se místo terčem vandalů. Neznámý pachatel nasprejoval na podstavec sochy letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017, uvedl server Aktuálně.cz

Data jsou více než jasná. Koněv velel osvobozování Prahy na jaře roku 1945, sovětští vojáci pod jeho velením potlačili maďarské povstání v roce 1956, podílel se i na stavbě Berlínské zdi v roce 1961. Letopočet 1968 pak odkazuje na okupaci Československa. 

Pomník maršála Koněva v pražských Dejvicích.
Městská část Praha 6 již zajistila odstranění nátěru ze sochy

„Ve čtvrtek před půl dvanáctou jsme přijali prostřednictvím tísňové linky 158 oznámení a nyní ho prověřujeme,“ potvrdila událost Aktuálně.cz mluvčí policistů Andrea Zoulová. Případem se zabývá i městská policie.  

Osvobodil Prahu i potlačil maďarské povstání

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 - 1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci II. světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl ale také krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi.

„Strážníci vyrozuměli Odbor dopravy a životního prostředí ÚMČ Praha 6, jejichž pracovníci budou zajišťovat odstranění nápisů. Postup budou koordinovat s Policií ČR. Pachatel či pachatelé v době přítomnosti hlídky městské policie na místě již nebyli,“ sdělila serveru mluvčí strážníků Irena Seifertová. Ondřej Kolář, starosta Prahy 6, byl o poničení sochy také informován. „Socha je na našem území a máme ji ve správě, takže se samozřejmě postaráme o odstranění nápisů,“ řekl ČTK mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

Podle starosty Koláře zmizí letopočty ještě ve čtvrtek. „Praha 6 má antigraffiti program, v jehož rámci má sjednána firma povinnost na ohlášení odstranit podobné projevy vandalství do 24 hodin,“ vysvětlil.

Socha Ivana Stěpanoviče Koněva je na náměstí Interbrigády v Bubenči. Problematická minulost sovětského vojevůdce vzbuzuje mezi obyvateli Prahy spory. Část oceňuje jeho zásluhu jako velitele armád, které za druhé světové války osvobodily Prahu, jiní zase připomínají jeho roli v krvavém potlačení maďarské revoluce v roce 1956. V listopadu roku 2014 sochu někdo od pasu dolů natřel růžovou barvou.

Na základě diskuzí o vhodnosti zachování pomníku přišla Praha 6 s kompromisním návrhem, aby se socha doplnila o informační tabulku se stručným životopisem, který by zachycovala i negativní pohled na Koněvův život. Ta se nyní připravuje, proti však vystupují pražští komunisté i ruské velvyslanectví.

Tento týden v úterý komunisté u pomníku uspořádali shromáždění, kde kritizovali záměr radnice osadit sochu informační tabulkou. Na místo dorazil i starosta Kolář, nedostal však možnost promluvit. Podle Koláře může být posprejování sochy reakce na napětí, které komunisté vyvolávají.

„Dalo by se i spekulovat o tom, že může jít o provokaci, která by mohla dát komunistům a jim podobným záminku toto téma otevřít na jednání zastupitelstva Prahy 6,“ uvedl. Dodal, že však pravděpodobně jde o akci kritiků Ruska a výsledek toho, že „proruské živly píchly do vosího hnízda.“

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 - 1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci II. světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl ale také krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi.

Lidovky.cz, ČTK
  • 145Diskuse