Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vandas zve radikály z Majdanu do Česka. Chce vědět, jak na kmotry

Česko

  19:18
PRAHA - Nejradikálnější bojovníci z Majdanu se možná představí i na českých náměstích. Dělnická strana sociální spravedlnosti totiž pozvala zástupce Pravého sektoru do Česka. Jak serveru Lidovky.cz řekl předseda strany Tomáš Vandas, chtějí si poslechnout návod, jak zatočit s oligarchy. Respektive - v českém prostředí - s kmotry.

Šéf radikálního Pravého sektoru Dmytro Jaroš řeční při protestech v Kyjevě. foto: Reuters

Dosud podporovala dělnická strana (DSSS) radikály v Kyjevě jen prostřednictvím sociálních sítí. Po doznění nejbrutálnější vlny protestů se ale dělníci rozhodli pozvat ultranacionalistické uskupení Pravý sektor do Česka a osobně se s nimi seznámit.

"Čekáme teď na jejich reakci a od toho se budou odvíjet další plány," uvedl šéf strany Vandas. Hlavním cílem návštěvy by podle něj byla výměna informací. Od ukrajinských radikálů si chce DSSS vyslechnout celý vývoj událostí, které vyústily bojem na barikádách, a zjistit jejich "taktiku" odporu.

"Jsme přesvědčeni, že tam mají podobný problém. Vládl jim tam systém s různými oligarchy a korupčníky a jsem přesvědčen, že to je podobná situace jako zde v Česku. Pouze tu nejsou oligarchové, ale kmotři," uvedl pro Lidovky.cz.

"Nevylučujeme ani veřejné shromáždění se společným vystoupením," řekl k případnému programu s ukrajinskými kolegy Vandas.

Inspirace pro české dělníky

Podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše je Vandasův záměr zřejmý. Povzbudit domácí scénu. "Mohl by pak říct: Podívejte se, my máme partnery, kteří jsou sice také málo početní, ale jsou všude v médiích díky tomu, jak byli aktivní. Proto potřebujeme, abyste byli také aktivní," uvedl Mareš pro Lidovky.cz.

Nacionalistická scéna je totiž podle něj v útlumu, poté co se jí nepodařilo využít nálady z loňských protiromských událostí. "Když ukáží, že jsou součástí mezinárodní sítě a mají zahraniční partnery, kteří jsou nyní považováni za alespoň trochu důležité, může jim to v domácí propagandě pomoci," míní Mareš.

PSALI JSME:

Podobně hovoří ostatně i sám Vandas. "Naším cílem je soustředit se tento rok na rozšíření mezinárodní spolupráce a toto je jeden z kroků. Blíží se volby do Evropského parlamentu a chceme logicky v rámci kampaně spolupracoovat i s podobně orientovanými stranami či hnutími v různých státech Evropy," tvrdí šéf DSSS.

Šifry na výzbroji

Na rozdíl od české dělnické strany se ukrajinský Pravý sektor opírá o historické kořeny. "Navazují na tradice ozbrojeného vystoupení ukrajinské povstalecké armády ve 40. letech, takže mají silnější zakotvení v tradicích, než má DSSS," uvedl Mareš.

Na pozvání Pravého sektoru do Česka upozornil server Romea.cz, který připomíná, že na řadě fotografií z Ukrajiny je vidět, že se radikálové prezentují symboly s jasným odkazem: na helmách či štítech mají nakreslený Ódinův kříž, který používal Ku-klux-klan, či neonacistické šifry 14, která odkazuje na 14 slov neonacisty Davida Lanea, či 88, což je zkratka pro pozdrav Heil Hitler.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!