Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vandasův podvečer v „Malé Hanoji“

Česko

Vystoupení předsedy zakázané Dělnické strany Tomáše Vandase v Praze Libuši přilákalo hlavně policii a jeho odpůrce. V „baště Vietnamců“ neuspěl.

PRAHA Čtyřicetiletý muž si hraje na dětském hřišti se svou tříletou ratolestí. Jen několik kroků od něj stojí hlouček uniformovaných policistů a sleduje řečníka, který do amplionu zaníceně vykládá o benevolenci státu k imigraci Vietnamců. Otec s dítětem si jej jako většina obyvatel libušského sídliště nevšímá.

Muž s amplionem je Tomáš Vandas. Volební lídr Dělnické strany sociální spravedlnosti, který je stále předsedou její zakázané předchůdkyně – ultrapravicové Dělnické strany.

Do Libuše přijel podle avizovaných prohlášení „zastat se místních, kteří si stěžují na soužití s velkou vietnamskou komunitou“.

Na jeho mítink na náměstíčko vzdálené jen desítky metrů od „Malé Hanoje“, obří tržnice Sappa, ale nakonec doráží jen zhruba padesátka sympatizantů strany. Většina z nich je přespolních a o údajných problémech mezi Čechy a Vietnamci v Libuši možná jen něco zaslechla v televizních spotech nebo četla v novinách.

„Máme akci od pořadatele nahlášenou jako předvolební mítink. Očekávali jsme zhruba sto až sto padesát lidí. Myslím, že celá akce proběhne bez problémů. Místní Vietnamci sice uvažovali, že budou proti tomu nějak aktivně vystupovat, nakonec se je ale podařilo přesvědčit, aby od toho upustili,“ popisují na místě LN situaci velící důstojník Oto Špicner a policejní mluvčí Ivana Ježková.

Vandasova padesátka sympatizantů se nakonec téměř ztrácí v záplavě policistů, televizních štábů a fotografů, kterou Libuš nepamatuje od obří policejní a celní razie proti nelegálním imigrantům a prodávaným plagiátům zboží v Sappě v roce 2008.

Místním je Vandas takříkajíc šuma fuk. Tedy ne úplně všem.

„Přišla jsem vyjádřit svůj nesouhlas s jeho vystoupením tady. Žiji zde od mala a žádné problémy s Vietnamci tady rozhodně nezažívám,“ svěřuje se rusovlasá dívka.

Ta spolu s dalšími lidmi z Iniciativy za práva migrantů při Vandasově typickém předvolebního projevu, který přebíhá mezi strašením zavedením eura, očerňováním politických protivníků a stesky nad tím, že Češi musí zbohatlým Vietnamcům hlídat děti, rozvinuje protestní transparenty: „Stop rasismu“ a „Ne xenofobii Dělnické strany“.

Po zhruba hodině politických projevů, při kterých Vandase nahrazuje i jeho stranický kolega, je akce u konce. Žádný pochod ulicemi, žádné skandování, prostě skončilo jen jedno nepříliš úspěšné předvolební shromáždění.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...