20. prosince 2011 15:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vánoce bílé nebudou, sníh napadne v lednu

První mrazy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První mrazy | foto: Shutterstock

PRAHA Na Vánoce bude padat déšť se sněhem, teploty vyšplhají až k sedmi stupňům Celsia. Kolem Silvestra bude panovat inverze, v lednu začne sněžit i v nižších polohách. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Astronomická zima převezme vládu ve čtvrtek 22. prosince. Příštích 30 dní by mělo být teplotně i srážkově průměrných.

"Zpočátku bude převládat proměnlivý charakter počasí s velkou oblačností a občasnými srážkami, na horách převážně sněhovými, v nižších polohách střídavě dešťovými a sněhovými. Ve druhé polovině období očekáváme převládající inverzní charakter počasí s nízkou oblačností a mlhami, na horách a místy i v nižších polohách slunečno," zní předpověď do konce prosince.

Denní teploty se budou pohybovat od minus jednoho do plus pěti stupňů, při zmenšené oblačnosti se ale může oteplit až na sedm stupňů. V noci klesne rtuť teploměru k minus třem, při vyjasnění až k minus sedmi stupňům.

Leden přinese zataženou oblohu s občasnými dešťovými, na horách pak sněhovými přeháňkami. Kolem 10. ledna by ale mělo sněžení přijít i do nižších poloh. Teploty se budou pohybovat mezi nulou a šesti stupni, postupně ale mohou být až minus čtyři. V noci pak může přituhnout až na minus osm.

ČTĚTE TAKÉ:


Opravdové mrazy ale předpovídají meteorologové na druhou lednovou dekádu. Přes den bude pět stupňů pod nulou, v noci až minus deset, při vyjasnění dokonce minus 15 stupňů Celsia. "Měl by převládat zimní charakter počasí, oblačno až zataženo s občasným sněžením," uvedl ČHMÚ.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz