Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vánoce slaví i zavření dětští násilníci a lupiči, chtějí domů

Česko

  18:10
DĚČÍN - Jsou mezi nimi nezvladatelní chlapci, útěkáři, zloději, násilníci, záškoláci. Pořád jsou to ale jen děti. I ve Výchovném ústavu v děčínské čtvrti Boletice se tedy slavily Vánoce.

Vánoce slavili i mladí násilníci v Boleticích foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Všech 120 dětí, které sem poslal soud, se tady tři dny před Štědrým dnem zúčastnilo besídky. A nechyběli ani chovanci z oddělení pro děti s extrémními poruchami chování, jinak známého jako dětské vězení. Končí zde například nezletilí malí vrazi. Nyní jsou zde ale převážně "jen" lupiči.

Nedávno zde skončil i patnáctiletý romský chlapec, který se v dubnu podílel na brutálním a rasově motivovaném znásilnění dvanáctiletého školáka.

Právě skupinka jedenácti chlapců z tohoto oddělení celou slavnost zahajovala. Za zvuků rockové varianty písničky We Wish You a Merry Christmas předvedli postupně salta přes švédskou bednu, pak na pódiu s kulisami zazpívali tři písničky a odrecitovali tři básničky. Nakonec přidali krátkou muzikálovou pohádku o zvířátkách. A za všechna vystoupení sklidili bouřlivý potlesk.

Rok 2010 v obrazech

Na besídce pak vystoupily skupinky chlapců všech oddělení, které ústav má. Pokračovalo se ve společné vánoční večeři a došlo i na dárky. "Kluci dostanou společenské hry," popsala jejich vedoucí vychovatelka Petra Šumová.

Na Vánoce se většině chlapců plní i velké přání – jedou domů. Zůstane jich tady asi deset.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat