25. prosince 2015 17:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vánoce ve znamení teplotních rekordů. Na Štědrý den padly na 23 stanicích

Umělé zasněžování zachraňuje provozovatele vleků a lanovek. Na snímku sjezdovka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělé zasněžování zachraňuje provozovatele vleků a lanovek. Na snímku sjezdovka... | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

PRAHA Letošní Vánoce provází počasí s rekordními teplotami. Na Štědrý den je meteorologové zaznamenali na 23 ze 138 stanic, kde se počasí sleduje víc než třicet let, v pátek na čtyřech místech. Teplotní maxima lze očekávat i na Štěpána, podle předpovědi bude přes den až čtrnáct stupňů Celsia a třeba v pražském Klementinu je pro druhý svátek vánoční rekord z roku 1997 na úrovni 12,2 stupně.

Na Štědrý den ukázaly teploměry nová maxima zejména v jižních Čechách a na Vysočině, ale také v Pardubicích, Krnově na Bruntálsku nebo středočeské Čáslavi. Tam meteorologové naměřili 11,8 stupně Celsia. V pátek rekordy až přes čtrnáct stupňů Celsia padly v Českých Budějovicích a Českém Krumlově, Průhonicích u Prahy a Počátkách na Pelhřimovsku.

Velmi teplo bylo podle meteorologů v Česku na Štědrý den v posledních osmi letech. „Průměrné denní teploty se v České republice pohybovaly nad normálem, vysoké byly i maximální teploty a často padaly i teplotní rekordy,“ uvedla Milena Ferebauerová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Letošní průměrná štědrodenní teplota 4,1 stupně Celsia byla sice nižší než loňská 5,5 stupně, průměrné maximum 7,9 stupně bylo ale o tři desetiny nad loňským údajem. „Celodenní mráz na Štědrý den jsme v České republice naposledy zaznamenali v roce 2007,“ uvedla Ferebauerová. Průměrná denní teplota tehdy byla minus 4,5 stupně Celsia.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.