Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hanba, volali trhovci po zavření stánků. Věří, že nová vláda verdikt změní

Česko

  11:31
V pátek úderem šesté hodiny večer byli trhovci na náměstí Republiky v Plzni nuceni zabednit své stánky. Adventní trhy uzavřelo rozhodnutí vlády. Živnostníci, kteří měli možnost prodávat své zboží jen čtyři dny, pak symbolicky zapálili svíčky na pódiu za zmařené prodejní příležitosti.

„Hanba!“ Křičeli stánkaři, jejich rodinní příslušníci i zákazníci po šesté hodině večer, kdy byli nuceni stánky uzavřít. Na pódiu, kde měl až do 23. prosince probíhat kulturní program, zapalovali svíčky na pohřeb živnostníků. 

„Je to šok, s dalšími pořadateli trhů po celé republice se budeme snažit rozhodnutí zvrátit. Je tu dvacet až třicet procent stánků s pochutinami, například se zabijačkovými lákadly. Jejich prodejci jsou nešťastní, nevědí, co budou dělat. Do nákupu vložili svoje poslední rezervy a teď to mohou hodit do kanálu. Přiběhli a brečeli, že nevědí, jestli budou mít na živobytí,“ řekl spolupořadatel Adventních trhů Jan Strohschneider.

Trhovci jsou podle něj po téměř dvou letech covidu finančně vyčerpaní, někteří zkrachovali. I proto je část stánků neobsazená. Podle Strohschneidera berou třeba drobní řemeslníci rozhodnutí vlády jako podpásovku. 

Strohschneider si posteskl nad tím, že obchodní centra, kam míří třeba v případě plzeňské Olympie 20 až 30 tisíc lidí, zůstávají v provozu a trhy pod širým nebem, kam přijdou dva až tři tisíce lidí za víkend, se zavírají.

Adventní trhy začaly v úterý a měly trvat až do 23. prosince.  Řemeslníci tak měli možnost prodávat své výrobky jen čtyři dny. Podle nich byl verdikt vlády nečekaný, z hodiny na hodinu, a tudíž likvidační. Například v Rakousku se o opatřeních proti šíření covidu-19 dozvěděli aspoň pět dní dopředu, a měli tak šanci zareagovat. 

Řemeslníci doufají, že verdikt končící vlády nová vláda změní a prodej ve 130 stáncích se ještě rozběhne. Někteří stánkaři si proto své výrobky na místě ponechali.  

Spolupořadatel trhů tvrdí, že jsou ochotni rozjet trhy za jakýchkoliv podmínek a z hodiny na hodinu. „I kdyby nás ohradili, i bez konzumace na místě, abychom aspoň část peněz vydělali,“ dodal Jan Strohschneider.

Starosta centrálního plzeňského obvodu David Procházka uvedl, že s vedením města už jednal o tom, jak trhovcům finančně pomoci.

Letošní novinka trhů, ruské kolo, je stále v provozu. Na 28 metrů vysokou atrakci se vejde 72 lidí a jízda trvá tři minuty. Kolo bylo postaveno speciálně pro Plzeň. 

V provozu je i nadále dětský kolotoč. 

Nedělní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Republiky se stejně jako v loňském roce uskuteční bez programu a veřejnosti.  Plzeňané mohou ale sledovat náhradní program na facebookových stránkách města a v regionálních televizích. Vysílání začne v 17.30 hodin.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat