Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Varovali jsme vás

Česko

ODPOSLECHY

Dnes o novém životě instruktážních a naučných filmů Událostí v hudebním světě nemusí být jen album nebo koncert: někdy je to DVD. Na titulu MisinforMation se potkává současnost s mediální archeologií, společenská fakta se surrealistickým sněním a britská realita s něčím, co může být blízké nám v Čechách.

Tvůrci si tu totiž objevili něco, oč tak dlouho nikdo nestál, až se to stalo lahůdkovou raritou. Vybavujete si instruktážní a naučné filmy, třeba o bezpečnosti práce nebo o nebezpečí skoků do neznámé vody, které jsme mohli vidět na pracovišti či ve škole?

Byly doménou šedesátých až osmdesátých let, a v Británii měli na PIF čili „public information films“ dokonce zvláštní instituci. Hudební projekt Mordant Music (stojí za ním Ian Hicks) si začal pohrávat s kódy, které prozrazovaly dobové standardy morálky: k přízračným filmům začal míchat vlastní zvuk. Je snový a hororový: podobně jako snímky, v nichž hejna ptáků napadají středostavovskou domácnost (jde o doporučení bezpečnostních systémů), periferií se toulají teenageři s igelitovými pytlíky u nosu (jsou to amatérští narkomani, čichači lepidla) nebo animace ukazují vizi budoucí přelidněné Anglie se spoustou dětí.

Projektu Mordant Music vyšel vstříc Britský filmový institut (BFI): pustil Hickse do nezkatalogizovaného skladiště a nechal ho vybírat. Objevilo se leccos: snímky, na nichž pracovali mladí Brian Eno a Peter Greenaway, ale také záhady, k nimž chybí dokumentace. Vynikající DVD MisinforMation (Dezinformace), které vyšlo v prosinci, teď sklízí uznání jako reprezentant všech dnešních remixů stárnoucích mediálních obrazů.

Když vidíme, jaké popularitě a kritické chvále se těší „instruktážní filmy“ v Británii, nelze se ubránit myšlence, že rezervoár podobných českých filmů je také rozsáhlý - a nepochybně v sobě i on nese dobovou pitoresknost. Jistá generace si patrně vybaví půlhodinový snímek režiséra Josefa Císařovského Chceš zabít?, který měl v roce 1988 varovat před šířením AIDS, potažmo promiskuitou. Snímek, který si nezadá s přízračnou snovou atmosférou britského díla o mladých čichačích, byl ve vojenských posádkách a na povinných školních projekcích přijímán často s bujarým nadšením, už pro erotické scény s herečkou Simonou Chytrovou a obsazení skupiny Hudba Praha, která tu hrála „sama sebe“, byť ve zhýralejší verzi.

V doprovodných projekcích ke klubové hudbě pak bylo možné v posledních dvaceti letech vidět záběry z různých instruktážních a návodných filmů: působí nezáměrně vtipně, někdy až záhadně, a po rozpuštění různých úředních filmoték v roce 1990 se mezi lidmi dodnes toulá lecjaký materiál. Západní cizinci v klubech, jako je Roxy, pak často fascinovaně vyzvídali, kde se dají nakoupit filmy se záběry ze spartakiády: masově synchronizovaní cvičenci jim připadali jako psychedelický sen. Pravda je taková, že kromě krátkého filmu Jana Špáty jsou spartakiádní záznamy dodnes komerčně nedostupné. Britové dokázali vyhmátnout zájem o starší média a jejich svědectví o dobových mravech: MisinforMation je jen jedním ze série disků, jinak tu vycházejí „public information films“ bez uměleckých remixů.

Nikdo se jistě nepodiví zprávě, že největšímu ohlasu se těší soubor The Joy of Sex Education (Potěšení ze sexuální výchovy), kde jsou shromážděny zdravotněnaučné filmy z celého dvacátého století. Kníratí muži před sektorovým nábytkem sedmdesátých let představují to novější: na druhém konci kolekce je filmové varování pro vojáky z roku 1917, názorně ukazující, jak končí takový flirt s lehkými děvčaty. Jistě, bolestivou smrtí...

O autorovi| PAVEL KLUSÁK, hudební publicista

Autor:

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...