7. června 2014 15:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Varovali mě, abych neotvírala téma ovlivňování soudců, tvrdí Marvanová

Hana Marvanová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hana Marvanová | foto: Lidové noviny

PRAHA Kvůli situaci v české justici se ministerstvo spravedlnosti spojilo s tajnou službou. Jednáním v BIS byla podle informací LN pověřena dnes už bývalá náměstkyně Hana Marvanová, která se sešla s ředitelem služby. Dostalo se jí varování před prorůstáním klientelistických sítí s kořeny v podsvětí do krajských soudů v Ústí nad Labem a v Brně. BIS na problémové regiony upozorňovala už ve výročních zprávách z let 2009 až 2011.

"Zjišťovala jsem si, jestli tato situace trvá, anebo došlo k posunu a ten problém je vyřešen. Dozvěděla jsem se, že problém existuje stále," uvedla v rozhovoru pro LN exnáměstkyně Marvanová. Její pověření vyjednávat za resort s tajnou službou potvrdily LN dva důvěryhodné zdroje z ministerstva. Nicméně ani Marvanová, ani tajná služba oficiálně schůzku nepotvrdily.

ČTĚTE TAKÉ:

Zpravodajci v minulých letech upozorňovali především na netransparentní insolvenční řízení. Dokonce kvůli tomu vznikla speciální pracovní komise zástupců resortu spravedlnosti a BIS. Výstup?

"Komise žádný konkrétní výstup neměla. Upozornila jsem na tyto vážné problémy na poradě za účasti paní ministryně a jejích náměstků. Šlo o alarmující zprávu," říká exnáměstkyně, pro kterou měla zjištění i nepříjemné osobní konsekvence.

Riskantní téma

"Některými dobře informovanými lidmi jsem byla upozorněna na to, že otevírat toto téma je pro některé kruhy nepřijatelné a riskantní. Blíže to nemohu specifikovat," uvedla advokátka, která schůzku s ředitelem BIS Jiřím Langem odmítla komentovat.

Mluvčí kontrarozvědky Jan Šubert se omezil na konstatování: "Zpravodajská služba ze zásady nikdy veřejně neinformuje o kontaktech a schůzkách svého ředitele, nesděluje obsah jeho rozhovorů s tím či oním člověkem." V minulosti už na toto téma nicméně s Langem hovořili šéfové resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil či Marie Benešová.

Debatu o krajských soudech vÚstí nad Labem a Brně vygradoval výběr jejich nových šéfů. Komise pod vedením Marvanové vybrala pro severní Čechy Jana Veselého, předsedu Okresního soudu v Mělníku. Brněnský krajský soud měl vést Milan Bořek z Vrchního soudu v Brně.

Jenže na severu doporučení vyvolalo revoltu soudců. Na tři desítky ústeckých soudců podepsaly petici, ve které výběr svého možného nového šéfa zpochybnilo.

Válka v justici

Marvanová tvrdí, že právě výběr krajských soudců rozpoutal mezi ní a ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou nejvážnější konflikt. Šéfka resortu prý požadovala, aby ve výběrové komisi byl současný předseda krajského soudu v Ústí Milan Kohoutek. Jenže Marvanová oponovala. A narazila.

"Paní ministryně mi řekla, že nechce mít válku v justici. Pochopila jsem z toho, že kdybych trvala na prosazení principu, který je v souladu se zákonem a smyslem výběrových řízení, tak to vyvolá pozdvižení na soudu, kterého se to týká."

Martin Shabu

Autor

Martin ShabuČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
MICROSOFT DYNAMICS ADMINISTRÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 70 000 - 90 000 Kč