5. července 2019 8:20, aktualizováno  12:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Varování před požáry platí nyní v celé zemi. V Praze a Středočeském kraji je zakázáno rozdělávat otevřené ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha V celé republice od pátku až do odvolání platí kvůli pokračujícímu suchu výstraha meteorologů na nebezpečí vzniku požárů. Dosud se varování týkalo jen severní poloviny Česka, kvůli minimu srážek v posledních i nadcházejících dnech se od pátečních 10:00 rozšířilo i na zbytek země.

Meteorologové navíc varují před vysokými teplotami na jižní Moravě. V sobotu by tam mohlo být 30 až 33 stupňů Celsia. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování před vysokými teplotami na jižní Moravě vydali meteorologové na sobotu od 12:00 do 21:00 a platí téměř pro celý Jihomoravský kraj.

„Očekáváme, že v dalších dnech se na území ČR vyskytnou jen lokálně slabé srážky. V důsledku toho bude nebezpečí vzniku a šíření požárů přetrvávat,“ uvedl ČHMÚ.

Lidé nemají rozdělávat oheň v přírodě, vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky na zem, používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Měli by také dbát na úsporné hospodaření s vodou.

V Praze se nesmějí kvůli suchu rozdělávat ohně již od neděle 30. června. Kromě rozdělávání ohňů se nesmí například ani kouřit v parcích či odpalovat ohňostroje. Podobná situace panuje též v Středočeském kraji.  Zákaz zakládání otevřených ohňů bude trvat až do ukončení výstrahy, kterou vydal český hydrometeorologický ústav. 

Předpověď počasí na období od pátku 5. července do soboty 13. července.

Předpověď počasí na období od pátku 5. července do soboty 13. července.

Podle týdenní předpovědi se v dalších dnech čekají jen ojediněle přeháňky, v neděli se mohou výjimečně objevit bouřky. Vedra z přelomu června a července se nebudou opakovat, teploty se mají pohybovat kolem 25 stupňů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!